Nerki u kotów – nowoczesna diagnostyka i leczenie chorób nerek - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nerki u kotów – nowoczesna diagnostyka i leczenie chorób nerek

FGF-23 (czynnik wzrostu fibroblastów-23)

Jest produkowany przez osteoblasty i osteocyty. Wykazuje podobne działanie do parathormonu w zwiększaniu wydalania fosforanów z kanalików nerkowych, w odpowiedzi na zwiększone stężenie fosforanów lub kalcytriolu (aktywna forma wit. D3). Uważa się, że obniżenie stężenia kalcytriolu pod wpływem FGF-23 odgrywa rolę w rozwoju zaburzeń mineralnych kości w CKD. Dodatkowo stężenie FGF-23 jest zwiększone u kotów z CKD przed wzrostem stężenia fosforanów. Na uwagę zasługuje fakt, że FGF-23 ulega klirensowi nerkowemu, a zatem wraz ze spadkiem funkcji nerek można spodziewać się wzrostu stężenia FGF-23.

Rzeczywiście, wykazano to u kotów, u których stwierdzono odwrotną zależność od GFR. Jednakże dalsze prace u tych zwierząt z dopasowanymi stadiami CKD IRIS wykazały, że koty z wyższym stężeniem fosforanów miały istotnie wyższe stężenia FGF-23, co sugeruje, że obniżony klirens nerkowy sam w sobie nie wyjaśnia tego podwyższenia. W oparciu o te dowody, pomiar FGF-23 może w przyszłości dostarczyć użytecznych informacji diagnostycznych dla kocich pacjentów z wczesną CKD, nie tylko poprzez identyfikację obecności CKD na wczesnym etapie, ale być może również poprzez wskazanie tych pacjentów, którzy odnieśliby korzyści z ograniczenia fosforanów w diecie jako części ich postępowania (2).

RBP (ang. retinol binding protein)

Białko wiążące retinol jest białkiem o niskiej masie cząsteczkowej (21 kDa), syntetyzowanym przez wątrobę i pełniącym funkcję białka nośnikowego dla retinolu. Gdy jest niezwiązane, jest swobodnie filtrowane, a następnie metabolizowane i reabsorbowane przez proksymalne kanaliki nerkowe, dlatego też zostało zasugerowane jako marker dysfunkcji kanalików proksymalnych. W kilku badaniach weterynaryjnych oceniano przydatność RBP jako wczesnego markera AKI (ang. acute kidney disease). W badaniu nad dziedziczną nefropatią sprzężoną z chromosomem X zwiększony stosunek RBP do kreatyniny w moczu korelował z kreatyniną i GFR...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2632 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.