Nadczynność tarczycy – najczęstsza endokrynopatia kotów. Przypadek kliniczny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nadczynność tarczycy – najczęstsza endokrynopatia kotów. Przypadek kliniczny

Nadczynność tarczycy - rozpoznanie

Po potwierdzeniu w badaniu klinicznym podejrzenia nadczynności tarczycy powinno się opierać o wykazanie podwyższonego stężenia hormonów tarczycy w surowicy – z zaznaczeniem, iż większą wartość diagnostyczną ma pomiar stężenia tyroksyny (T4) niż trójjodotyroniny (T3).

Ze względu na stopniowy, postępowy charakter choroby u zwierząt we wczesnej fazie schorzenia stężenie T4 podczas pierwszego pomiaru może znajdować się w granicy górnej wartości referencyjnej. W razie wystąpienia takiej sytuacji należy badanie powtórzyć po około 2-4 tygodniach. Jeżeli wyniki obu oznaczeń znajdują się w zakresie wartości fizjologicznych, należy rozważyć oznaczenie wolnej tyroksyny (fT4), co może umożliwić postawienie rozpoznania, lub wykonać test hamowania T3 bądź test stymulacji TSH.

Wykorzystywanym narzędziem przy diagnostyce nadczynności tarczycy jest scyntygrafia. Badanie to jest przydatne szczególnie u zwierząt, u których nie obserwuje się klinicznie powiększenia tarczycy. Do badania wykorzystuje się nadtechnecjan 99mTcO4- podawany w iniekcji dożylnej.

Metoda badania opiera się na zwiększonym wychwycie tego radioizotopu przez tkankę podlegającą patologicznemu rozrostowi, a braku wychwytu przez tkankę zdrową.

Pozwala to ocenić, czy proces chorobowy dotyczy obu, czy jednego płata, czy nie występuje ektopowa tkanka tarczycowa o zwiększonej aktywności hormonalnej (np. w obrębie klatki piersiowej), oraz pomaga w ocenie choroby po zabiegu chirurgicznym. Należy pamiętać, że przed planowanym badaniem scyntygraficznym należy odstawić leczenie tyreostatykami na co najmniej 3 tygodnie.

Mniej przydatnymi, lecz zdecydowanie bardziej dostępnymi, technikami obrazowania tarczycy są ultrasonografia i tomografia komputerowa. Badanie USG wysokiej rozdzielczości pozwala określić stopień homogeniczności narządu oraz ułatwia wykrycie obecności guzków tarczycy. Badanie TK tarczycy pozwala na ocenę jednorodności narządu, jego symetrii, a także sił...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.