Nadciśnienie a choroby nerek u psów i kotów. Cz. I. Od wartości prawidłowych do patologii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nadciśnienie a choroby nerek u psów i kotów. Cz. I. Od wartości prawidłowych do patologii

Pomiar ciśnienia krwi

Istnieje wiele sposobów pomiaru ciśnienia krwi u zwierząt, zarówno pośrednich, jak i bezpośrednich, które różnią się od siebie: inwazyjnością, wskazaniami do zastosowania oraz techniką wykonywania. Najbardziej miarodajne są techniki bezpośrednie, będące jednocześnie metodami inwazyjnymi, obarczonymi ryzykiem krwotoków, co sprawia, że są stosunkowo rzadko wykorzystywane w praktyce pomimo wysokiej wiarygodności wyników (1, 5, 10). Jedną z nich jest nakłucie tętnicy zapewniające dokładny pojedynczy pomiar ciśnienia. Klinicznie jest bardzo rzadko stosowana, głównie w celu potwierdzenia ciśnienia krwi u zwierząt ze sprzecznymi wynikami lub u takich pacjentów, u których nie było możliwe uzyskanie wiarygodnych wyników za pomocą technik nieinwazyjnych (1).

Kolejna metoda inwazyjna polega na cewnikowaniu odpowiedniej tętnicy oraz ocenie ciśnienia za pomocą przetwornika elektronicznego. Pozwala ona na ciągłe kontrolowanie ciśnienia krwi u pacjentów hospitalizowanych (1, 4).

W sposób pośredni można dokonać oceny ciśnienia krwi przy pomocy techniki oscylometrycznej pozwalającej uzyskać wartość ciśnienia skurczowego, rozkurczowego oraz wartość średnią. U kotów najczęściej wykorzystuje się mankiet zakładany na ogon. Umożliwia to zarówno pojedyncze pomiary, jak również ciągłą kontrolę. W przypadku niemiarowości lub wysokiej częstotliwości pracy serca można otrzymać zafałszowane wyniki pomiaru (1, 3, 5).

Najlepszą obecnie metodą oceny ciśnienia krwi wydaje się być ultrasonografia dopplerowska. Co prawda umożliwia ona uzyskanie jedynie wartości ciśnienia skurczowego, jednak jest ono wystarczające do zdiagnozowania ewentualnego nadciśnienia tętniczego. Metoda ta również pozwala na pojedyncze pomiary oraz stałą kontrolę. Jeżeli badanie jest wykonywane w sposób prawidłowy oraz pacjent ma zapewnione możliwie komfortowe warunki, jest to technika wysoce wiarygodna, a także wygodna zarówno dla pacjenta, jak i lekarza weterynarii, który dokonuje oceny...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.