Hemoabdomen u psów – postępowanie terapeutyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Hemoabdomen u psów – postępowanie terapeutyczne

W przypadku ostrego krwawienia konieczne jest dodanie do krwi antykoagulantów w tym celu na każde 50 ml krwi pobranej z jamy brzusznej zaleca się dodanie 7 ml cytrynianu fosforanowo-glukozowego z adeniną W przypadku stwierdzenia u pacjentów z hemoabdomen zaburzeń krzepnięcia, jak również podejrzenia zatrucia rodentycydami lub zaburzeń funkcji wątroby, zaleca się podawanie witaminy K w dawce 2,5-5 mg/kg m.c. podskórnie lub doustnie (1).

U zwierząt w przypadku krwawienia do jamy otrzewnej bez względu na etiologię można założyć opatrunek uciskowy na brzuch, mający na celu wywieranie przeciwciśnienia. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że wywołanie przeciwciśnienia na jamę brzuszną powoduje zmniejszenie lub nawet zatrzymanie krwawienia do jamy otrzewnej wywołanego uszkodzeniem naczyń oraz powoduje tamponadę w przypadku krwawienia z narządów wewnętrznych oraz naczyń. Związane jest to ze zmniejszeniem rozmiarów przestrzeni otrzewnowej, a przez to – zmniejszeniem rozmiarów krwawienia.

Technika polega na założeniu opatrunku uciskowego na kończyny tylne i brzuch. Podobny schemat stosuje się w medycynie ratunkowej u ludzi, gdzie u pacjentów, u których doszło do wstrząsu hipowolemicznego, zakłada się przeciwwstrząsowe spodnie pneumatyczne (MAST). Powoduje to pewnego rodzaju efekt „autotransfuzji” poprzez przemieszczenie się krwi z kończyn tylnych i brzucha w kierunku serca i narządów powyżej przeciwciśnienia. U psów opatrunek uciskowy można wykonać z ręczników, bandaży lub taśm. Owinąć można sam brzuch lub brzuch i kończyny tylne.

W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, u których doświadczalnie wywoływano hemoabdomen, a następnie stosowano przeciwciśnienie na jamie brzusznej, nie stwierdzono żadnych powikłań (np. niedokrwienia narządów jamy brzusznej), jednak metodę tę należy stosować ze szczególną ostrożnością u psów z niewydolnością oddechową oraz u pacjentów, u których istnieje podejrzenie krwawienia do klatki piersiowej. Opatrunek uciskowy ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.