Echokardiografia w weterynarii małych zwierząt. Część IX – Echokardiograficzna diagnostyka chorób wrodzonych serca: ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Echokardiografia w weterynarii małych zwierząt. Część IX – Echokardiograficzna diagnostyka chorób wrodzonych serca: ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej (ASD)

Podczas rozwoju płodowego przegroda międzyprzedsionkowa powstaje ze zrośnięcia dwóch części: przedniej i tylnej. W miejscu ich połączenia tworzy się otwarta przestrzeń, przez którą u płodu przepływa krew między przedsionkami i która fizjologicznie zamyka po porodzie, gdy wzrasta ciśnienie w lewym przedsionku. Jest to tak zwany otwór owalny (foramen ovale). Zaburzenia w zamknięciu otworu owalnego, nieprawidłowości w budowie którejkolwiek z części przegrody międzyprzedsionkowej lub ich nieprawidłowe zrastanie prowadzą do ujawnienia się w życiu pozapłodowym różnych typów ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej (atrial septum defect, ASD). ASD jest relatywnie rzadką wadą wrodzoną serca u psów (występuje u ok. 1% populacji). Jeszcze rzadziej pojawia się u kotów. Rasami psów, u których możemy mieć najczęściej do czynienia z ubytkiem w przegrodzie międzyprzedsionkowej, są boksery, owczarki staroangielskie i samojedy (1, 2). Sposób dziedziczenia wady nie został jeszcze poznany.

Ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej

W zależności od lokalizacji ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej mówimy o różnych typach wady (5, 6, 7). Poszczególne typy ubytków pojawiają się z różną częstotliwością, a ich występowanie związane jest z rozwojem określonych zmian wtórnych w obrębie mięśnia sercowego. U psów wyróżnić możemy następujące typy ASD (ryc. 1, s. 32):

typ otworu wtórnego (ostium secundum), występujący zazwyczaj w miejscu otworu owalnego, najczęstszy z ubytków przegrody międzyprzedsionkowej;typ otworu pierwotnego (ostium primum), umiejscowiony nad zastawkami przedsionkowo-komorowymi;typ żyły głównej górnej lub dolnej (sinus venosus); znajdują się tuż przy ujściu żyły głównej górnej lub żyły głównej dolnej;typ zatoki wieńcowej (sinus coronarius) związany z całkowitym lub częściowym brakiem przegrody pomiędzy zatoką wieńcową i lewym przedsionkiem; często związany z przetrwałą żyłą główną lewą uchodzącą do zatoki wieńcowej, najrzadszy z ubytków przegrody międzypr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.