Choroby śledziony – cz. II. Niesymetryczne powiększenie narządu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby śledziony – cz. II. Niesymetryczne powiększenie narządu

Przyczyny nowotworowe. Nowotwory łagodne

Mielolipoma

Podczas badania ultrasonograficznego śledziony niekiedy stwierdza się hiperechogenne lite guzki w okolicy naczyń śledzionowych lub na obrzeżach narządu. Najczęściej stwierdzane są one u kotów i starszych psów oraz u dzikich kotowatych – np. gepardów. Guzki te są zmianami łagodnymi i nazywane są mielolipoma. Nie wywołują one żadnych objawów klinicznych i najczęściej rozpoznawane są przez przypadek podczas przeglądowego badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Mogą być różnej wielkości oraz występować w różnej ilości. Guzki te zbudowane są z komórek tłuszczowych oraz komórek hemopoetycznych. Są dobrze ukrwione i mogą być ostro odgraniczone od miąższu śledziony. Ich etiologia do tej pory nie jest jednoznacznie określona, jednak na podstawie badań prowadzonych u gepardów podejrzewa się, że jedną z przyczyn mogą być przewlekłe choroby śledziony i stres (9-11).

Do rzadziej diagnozowanych zmian łagodnych występujących w obrębie śledziony należą naczyniaki i mięśniaki.

Nowotwory złośliwe

Nowotwory śledziony możemy podzielić na nowotwory pierwotne, nowotwory układu krwiotwórczego oraz nowotwory przerzutowe. Najczęściej występującymi nowotworami złośliwymi śledziony są: naczyniakomięsak krwionośny, chłoniak i mastocytoma. W obrębie śledziony mogą również rozwijać się inne typy mięsaków, np.: włókniakomięsak, mięsak gładkokomórkowy, kostniakomięsak, śluzakomięsak, tłuszczakomięsak (7).

Naczyniakomięsak krwionośny

Naczyniakomięsak krwionośny (hemangiosarcoma) jest złośliwym nowotworem wywodzącym się ze śródbłonka naczyń krwionośnych i jest najczęstszym nowotworem złośliwym śledziony u psów. Natomiast u kotów występuje sporadycznie. Do ras predysponowanych do tego typu nowotworu należą: owczarek niemiecki, golden retriever, labrador, sznaucer oraz pudel. Oprócz śledziony stwierdzany jest również w obrębie mięśnia sercowego, w skórze i tkance podskórnej. W przypadku rozpoznania zmian o charakterze...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2639 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.