Ból przewlekły – czy można coś z tym zrobić? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ból przewlekły – czy można coś z tym zrobić?

Gabapentyna

Gabapentyna jest powszechnie stosowana przy atakach padaczkowych w medycynie ludzkiej i weterynaryjnej. Poza działaniem przeciwdrgawkowym, gabapentyna skutecznie leczy różne postacie bólu przewlekłego u ludzi (w tym neuralgie w przebiegu zakażeń wirusami z grupy herpes, neuropatie cukrzycowe, złożony zespół bólu miejscowego, ból w przebiegu stanów zapalnych, ból ośrodkowy, bóle w przebiegu chorób nowotworowych, neuralgia nerwu trójdzielnego, neuropatie w przebiegu zakażenia wirusem HIV i bóle głowy). Choć zarówno gabapentyna, jak i pregabalina są strukturalnymi analogami GABA, ich mechanizm działania nie jest regulowany przez GABA, a wręcz nie jest do końca poznany. Sugerowano szereg różnych mechanizmów wyjaśniających działanie gabapentyny i pregabalinu. Aktualnie przeważa teoria, że leki te powodują hamowanie przepływu przedsynaptycznego jonów wapnia poprzez aktywowanie kanałów wapniowych zawierających podjednostki alfa-2-delta-1. Hamowanie to prowadzi do zmniejszenia przedsynaptycznego uwalniania neurotransmiterów i zmniejszenia postsynaptycznego pobudzenia.

Choć nie istnieją materiały na temat wykorzystania gabapentyny u psów i kotów w terapii bólu przewlekłego, większość praktyków sięga po ten lek w celu łagodzenia różnych zespołów bólowych. Dawka zazwyczaj wynosi od 1 do 10 mg/kg m.c. PO dwa do trzech razy dziennie, lecz istnieją również doniesienia o dawkach aż 50 mg/kg m.c. Ogólna zasada to rozpoczęcie terapii gabapentyną od dawki 3-5 mg/kg PO dwa razy dziennie, którą następnie zwiększa się w razie konieczności. Najczęstszym efektem ubocznym jest senność. W razie jej wystąpienia należy zmniejszyć dawkę gabapentyny. Zazwyczaj stopniowe zwiększanie dawki pozwala uniknąć senności. Jeśli zachodzi potrzeba przerwania terapii gabapentyną (na przykład w sytuacji „wyleczenia” lub stwierdzenia, że lek ten nie działa), należy ją odstawiać stopniowo przez okres jednego do trzech tygodni (w zależności od czasu trwania terapii), aby zapobiec nadrea...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2630 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.