Analiza dysbiozy i nie tylko − nieinwazyjna diagnostyka zaburzeń żołądkowo-jelitowych

Analiza dysbiozy i nie tylko − nieinwazyjna diagnostyka zaburzeń żołądkowo-jelitowych

Konsekwencje i diagnostyka dysbiozy

Dysbioza to zaburzenie równowagi między różnymi gatunkami bakterii, które może prowadzić do zmniejszenia ich różnorodności, zwiększenia liczby potencjalnie szkodliwych bakterii i zmian w funkcjonowaniu mikrobioty. Może to być wywołane przez różne czynniki, takie jak: stres, zmiany w diecie, antybiotykoterapia, infekcje lub przewlekłe choroby jelit. Jeśli obecne już są objawy kliniczne dolegliwości żołądkowo-jelitowych, dysbioza może doprowadzić do szybkiego pogorszenia się tych objawów. Analiza dysbiozy, np. za pomocą ilościowego PCR (materiał próbki: kał), może być użytecznym narzędziem diagnostycznym do oceny stopnia dysfunkcji jelit, a to umożliwia ukierunkowanie terapii.

Objawy kliniczne uzasadniające wykonanie analizy dysbiozy to między innymi:

przewlekłe i ostre zapalenie jelit,wzdęcia, biegunka, zaparcia,zespół przerostu jelita cienkiego (SIBO), zespół jelita drażliwego,niestrawność, zaburzenia wchłaniania, niedobory mikroelementów,nietolerancje pokarmowe, alergie,świąd, egzema,utrata sierści.

Diagnostyka skupia się na pomiarze całych grup bakterii, ponieważ wzorce chorobowe i objawy kliniczne niekoniecznie mogą być przypisane do jednego szczepu lub gatunku bakterii. Badania wykazały, że niektóre bakterie i grupy bakterii u psów i kotów można wykorzystać jako bakterie markerowe dla stanu dysbiotycznego jelita. Wykrywanie bakterii markerowych metodami biologii molekularnej może dostarczyć informacji na temat oporności na kolonizację. Z drugiej strony obserwacja poszczególnych funkcjonujących grup bakterii, takich jak bakterie tworzące SCFA lub bakterie chroniące błonę śluzową, może pozwolić na wyciągnięcie wniosków na temat stanu warstwy śluzu i zaopatrzenia w energię komórek nabłonka jelitowego.

Należy zauważyć, że przyczyny dysbiozy mogą być bardzo zróżnicowane, a zaburzenie równowagi bakteryjnej ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie bariery ścian jelita. Z tego powodu określenie dalszych parametrów m...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.