Aktualne poglądy na temat wybranych chorób na tle autoimmunologicznym u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Aktualne poglądy na temat wybranych chorób na tle autoimmunologicznym u psów

Badanie cytologiczne należy wykonać poprzez odciśnięcie ropnego materiału na szkiełku podstawowym ze zmian krostkowych. Najbardziej charakterystyczne w obrazie dla pęcherzycy liściastej są pojedyncze lub skupione w wysepki akantolityczne keratynocyty, otoczone niezdegenerowanymi granulocytami obojętnochłonnymi. Cechują je owalny lub okrągły kształt i duże jądro komórkowe (ryc. 3).

Akantoliza nie jest specyficzna tylko dla chorób autoimmunologicznych, może być widoczna w badaniu cytologicznym w przebiegu bakteryjnych ropnych zapaleń skóry (liszajec) lub w dermatofitozach przebiegających z ropnym zapaleniem skóry. W badaniu histopatologicznym stwierdza się podrogowe lub dotyczące warstwy ziarnistej krostkowe zapalenie skóry z widoczną akantozą, naciekiem granulocytarnym lub zawierającym eozynofile (25, 26, 31).

Leczenie należy rozpoczynać, podając glikokortykosteroidy średnio długo działające, jak prednizon lub prednizolon, w dawce 2,2-4,4 mg/kg m.c./24 godziny.

Około 35% psów pozytywnie reaguje na taką formę monoterapii i może być z powodzeniem leczonych wyłącznie przy użyciu tych leków. Po 10-14 dniach od rozpoczęcia terapii należy zmniejszyć dawkę do 50% dawki początkowej i podawać przez kolejne 30-40 dni co 48 godzin, osiągając docelowo dawkowanie 1 mg/kg m.c. co 48 godzin.

Na uwagę, ze względu na skrócenie czasu leczenia, zasługuje terapia pulsacyjna z zastosowaniem prednizonu lub prednizolonu, kiedy dawkę początkową ustala się na 10 mg/kg m.c. i stosuje się przez 3 dni, a następnie obniża do 2 mg/kg m.c. Poszczególne pulsy można stosować kilkukrotnie nie częściej niż raz w tygodniu. Liczba pulsów zależy od efektów leczenia. Dawka podtrzymująca to 1 mg/kg m.c. co 2. dzień.

Alternatywą wobec tych leków jest metylprednizolon wykazujący słabszą aktywność mineralokortykosteroidową, co skutkuje mniej nasilonym wielomoczem i pragnieniem.

Przypadki oporne na leczenie można kontrolować silniejszymi (6-10 razy silniejsze działanie) glikokortyk...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.