Choroby serca okiem patologa. Cz. III – zapalenie mięśnia sercowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby serca okiem patologa. Cz. III – zapalenie mięśnia sercowego

Objawy kliniczne

Różnorodność przyczyn i obrazu mikroskopowego zapalenia mięśnia sercowego przekłada się także na różnorodność objawów klinicznych. Wśród objawów zauważonych przez właścicieli można odnotować wszystkie objawy niewydolności krążenia – od omdleń, przez niewydolność oddechową i nietolerancję wysiłkową, aż po nagłą śmierć.

W badaniu EKG stwierdzić można różnego typu bloki przewodzenia, głównie bloki przedsionkowo-komorowe II i III stopnia oraz zahamowania zatokowe, jednak nierzadkie są też tachykardie nadkomorowe i komorowe (1, 5, 6). W badaniu radiologicznym w niektórych przypadkach można stwierdzić powiększenie sylwetki serca lub cechy zastoju krwi (obrzęk płuc, wodopiersie, wodobrzusze) (5, 6). Jeśli zapaleniu mięśnia sercowego towarzyszą zmiany stwierdzane w badaniu echokardiograficznym, najczęściej są to cechy imitujące kardiomiopatię rozstrzeniową lub arytmogenną kardiomiopatię prawej komory – poszerzenie jam serca z ich obniżoną kurczliwością, jednak nierzadko (szczególnie u kotów) zmiany te mogą przedstawiać się w postaci segmentowego lub uogólnionego pogrubienia ściany serca. Można też obserwować cechy niedomykalności zastawek (szczególnie, jeśli proces zapalny dotyczy także wsierdzia i powoduje pojawienie się kalafiorowatych narośli na płatkach zastawek) lub obecność skrzeplin w jamach serca (1, 5, 6).

Jednym z pomocnych badań w diagnostyce zapaleń mięśnia sercowego jest badanie poziomu troponiny I. Wzrost jej poziomu wskazuje na uszkodzenie mięśnia sercowego i pomaga w ustaleniu rokowania (2, 4).

Kolejną metodą diagnostyczną wykorzystywaną przy podejrzeniu zapalenia mięśnia sercowego jest biopsja endomiokardialna. Jest związana z poważnymi ograniczeniami: koniecznością znieczulenia pacjenta (co wiąże się z dużym ryzykiem w przypadku pacjentów z poważnymi zaburzeniami rytmu czy cechami niewydolności krążenia) oraz niewielkim wycinkiem pobieranym podczas badania (co może prowadzić do fałszywie ujemnych wyników, szczególnie u pa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2797 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy