Choroby autoimmunologiczne skóry u kotów – jak skutecznie prowadzić leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby autoimmunologiczne skóry u kotów – jak skutecznie prowadzić leczenie

Rozpoznanie choroby oparte jest na charakterystycznych opisanych wcześniej objawach klinicznych. Jednak choroby takie jak: pemfigoid, dermatofitozy, świerzb uszny wywołany przez notoedres cati oraz zespół skórno-wątrobowy mogą dawać podobny obraz kliniczny. Wyżej wymienione choroby trzeba uwzględnić w rozpoznaniu różnicowym. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić badanie pod lampą Wooda w celu wykluczenia dermatofitów, ale w przypadku wątpliwości pobrać materiał na badanie hodowlane.

Świerzb uszu bardzo łatwo wykluczyć, wykonując rozmaz materiału pobranego z przewodów słuchowych i oglądając pod mikroskopem w powiększeniu 100x. W następnej kolejności wykonuje się badanie cytologiczne ze świeżych krost, a przy ich braku − preparat odciskowy po uprzednim zdjęciu strupów. W preparatach odciskowych barwionych metodą Diff-Quick występują komórki akantolityczne oraz granulocyty obojętnochłonne i kwasochłonne. Obecność keratynocytów akantolitycznych w preparacie ma dużą wartość diagnostyczną dla pęcherzycy liściastej, ale nie jest objawem patognomonicznym.

Akantolityczne keratynocyty można znaleźć też w preparatach odciskowych i badaniach cytologicznych w przebiegu przewlekłych zakażeń bakteryjnych skóry i dermafitozach. Ostateczne rozpoznanie choroby stawia się na podstawie wyników badań histopatologicznych. Do takich badań pobiera się bioptaty obejmujące wszystkie warstwy skóry z 3 różnych miejsc.

W ten sposób zwiększa się prawdopodobieństwo znalezienia charakterystycznych zmian. W preparatach histopatologicznych stwierdza się obecność komórek akantolitycznych z przewagą neutrofilii nad eozynofilami i komórkami tucznymi. Krosty w badaniu histopatologicznym znajdują się pod warstwą rogową, i/lub w warstwie ziarnistej. Szczególnym zjawiskiem w badaniu histopatologicznym w przebiegu pęcherzycy liściastej jest zjawisko rekornifikacji polegające na ponownym powstawaniu warstwy rogowej pod krostami.

Leczenie pęcherzycy liściastej u kotów uległo ewolucj...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2633 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.