Zwłóknienie mięśni goleniowo-kulszowych u psa – diagnostyka oraz rehabilitacja na podstawie przypadku klinicznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zwłóknienie mięśni goleniowo-kulszowych u psa – diagnostyka oraz rehabilitacja na podstawie przypadku klinicznego

Leczenie i rokowanie

Rokowanie przy tym schorzeniu jest ostrożne do niepomyślnego – nie ma skutecznego leczenia (2).

Leczenie chirurgicznie, polegające na przecięciu twardego pasma mięśnia, powoduje natychmiastowe ustąpienie kulawizny oraz krótkotrwałą poprawę – przykurcze wracają po kilku miesiącach, średnio od 5 tygodni do 5 miesięcy (2, 6, 9). Stosowane są usunięcie całkowite mięśnia smukłego w jego przyczepach oraz tenektomia i tendotomia mięśnia półścięgnistego (8). Po zabiegach chirurgicznych zalecany jest opatrunek usztywniający (gips) na czas od kilku do kilkunastu tygodni, który hamuje przykurcze po zabiegu (7).

Stosowana jest również terapia komórkami macierzystymi pochodzenia tłuszczowego – zapobiega postępowi zwłóknienia i przykurczowi mięśni, stosuje się także wstrzyknięcia hialuronianu w miejsce wycięcia przy leczeniu chirurgicznym (2, 4, 8). Podawanie miejscowe, jak i ogólne kortykosterydów przynosi jedynie czasową poprawę (5). Najbardziej skuteczna jest agresywna rehabilitacja (6).

Możliwości rehabilitacji przy miopatii zwłókniającej (1, 3)

Wskazane, by rehabilitację przeprowadzał doświadczony zoofizjoterapeuta.

Ciepłolecznictwo (w formie okładów, lampy podczerwonej) – stymuluje krążenie miejscowe, zwiększa elastyczność tkanek, rozluźnia mięśnie i przygotowuje do dalszej rehabilitacji;ćwiczenia bierne (zgięcie/wyprost, ruchy rowerkowe, supinacja/pronacja) – redukują napięcie, ograniczają przykurcze, pozwalają na zachowanie elastyczności mięśni;masaż – stosowane są techniki obniżające napięcie mięśniowe (głaskanie, powierzchowne uciskanie okrężne, ugniatanie, delikatne wstrząsanie) – razem z terapią ciepłem stosuje się już od początku terapii;rozciąganie (wprowadzane stopniowo – zawsze po ciepłoterapii – wykonywane do oporu tkanek – chwyt powyżej 15 s) – rozluźnia, zwiększa elastyczność, wpływa na prawidłowe ułożenie włókien kolagenowych;ćwiczenia aktywne – wprowadza się po ok. 2-4 tygodniach terapii manualnej i fizykoterapii –...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.