Śródoperacyjna trakcja szkieletowa u psów. Studium badawcze na kadawerach

Śródoperacyjna trakcja szkieletowa u psów. Studium badawcze na kadawerach

Zapotrzebowanie na techniki redukcji złamań jest często odczuwane w ortopedii i traumatologii weterynaryjnej (1, 2). Niemniej jednak rozwój takich technik nie był zbyt intensywny, szczególnie w porównaniu z rozwojem ortopedii u ludzi. U ludzi trakcja szkieletowa była i jest stosowana w spójny sposób do prawie wszystkich rodzajów złamań z wykorzystaniem standardowych technik redukcji, stołów do złamań i specjalnych instrumentów, które są przeznaczone do różnych pozycji pacjenta. Użycie trakcji szkieletowej u ludzi jest standardową procedurą zarówno przedoperacyjnej, jak i śródoperacyjnej redukcji złamań. Celem pracy była ocena technicznej wykonalności metody zastosowania śródoperacyjnej trakcji szkieletowej do każdego z segmentów szkieletu kończynowego w celu redukcji złamań u psów, podobnej do metody znanej z ortopedii ludzkiej.

Materiały i metody

Badanie przeprowadzono na dziesięciu nieutrwalonych kadawerach psów, które zmarły z przyczyn niezwiązanych z niniejszą pracą. Psy ważyły od 25 do 35 kg. Oceniono ogółem 80 segmentów szkieletu obwodowego (po 20 dla kości ramiennej, promieniowej z łokciową, kości udowej i piszczelowej). Procedury przeprowadzano z wykorzystaniem stołu chirurgicznego (Ergomed 99, Med Matrix, Modena, Włochy), który posiadał specjalne uchwyty i akcesoria służące do trakcji. Dla każdego segmentu szkieletu ustalono ułożenie ciała psa na stole chirurgicznym, punkty oporowe i punkty kotwiczenia dla przyłożenia siły.

Punkty opozycyjne zostały zdefiniowane jako punkty na ciele, w których można wprowadzić stabilizację w celu przeciwdziałania siłom trakcyjnym i uniknięcia translacji, bez powodowania obrażeń u pacjenta. Punkty kotwiczenia zdefiniowano jako punkty, w których można zastosować trakcję dystalnie do złamanego segmentu szkieletu, nie uszkadzając kości lub tkanek miękkich. W badaniu wykorzystano następujące narzędzia i oprzyrządowanie:

stół chirurgiczny z bocznymi prowadnicami dla zacisków akcesoryjnych i mikrometryczny statyw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.