Quadratus lumborum block – szansa na jeszcze bardziej skuteczną walkę z bólem pooperacyjnym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Quadratus lumborum block – szansa na jeszcze bardziej skuteczną walkę z bólem pooperacyjnym

Quadratus lumborum block

Quadratus lumborum block (QLB), czyli blokada w obrębie mięśnia czworobocznego lędźwi, jest zaliczana do blokad międzypowięziowych, w których środek znieczulający jest deponowany pod kontrolą ultrasonograficzną w pobliżu mięśnia czworobocznego lędźwi, co hamuje przewodnictwo nerwów piersiowo-lędźwiowych (11). Po raz pierwszy w medycynie człowieka blokada ta została opisana przez Blanca w 2007 roku (12) jako modyfikacja znieczulenia w obrębie mięśnia poprzecznego brzucha (TAP – ang. transversus abdominis plane block). Jednak dość szybko QLB zyskał przewagę nad blokadą TAP ze względu na zapewnienie nie tylko analgezji somatycznej, ale również hamowanie bólu trzewnego, co wynika z różnicy w rozprzestrzenianiu się środka znieczulającego w obydwu blokadach (13). Przypuszcza się, że jest to również efekt gęstego utkania włókien współczulnych i mechanoreceptorów w obrębie powięzi piersiowo-lędźwiowej (14).

Znieczulenie QLB z powodzeniem było stosowane u pacjentów po cesarskim cięciu (15), laparotomii (16), nefrektomii (17) czy artroplastyce bioder (18). Badania anatomiczne nad rozprzestrzenianiem środka znieczulającego sugerują, że blokada QLB powinna być stosowana przy zabiegach obejmujących środkowo-doogonową część jamy brzusznej, jednak ocena kliniczna skuteczności wymienionej blokady wskazuje na jej pozytywne zastosowanie przy zabiegach również w obrębie przodobrzusza (19, 20).

W zależności od wykorzystanego dostępu i miejsca zdeponowania środka znieczulającego dostrzeżono pewne różnice w rozprzestrzenianiu się anestetyku. Po podaniu anestetyku pomiędzy mięsień czworoboczny lędźwi oraz mięsień lędźwiowy mniejszy środek rozprzestrzeniał się on w zakresie gałęzi dobrzusznych nerwów Th13 do L3 (21). Z kolei po zdeponowaniu środka znieczulającego bocznie od mięśnia czworobocznego lędźwi zasięg blokady obejmował gałęzie dobrzuszne nerwów bardziej doczaszkowo już od Th11 do L3 (7). Podobne rozprzestrzenianie środka znieczulającego zaob...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.