Przegląd resorbowalnych materiałów kościozastępczych dostępnych do stosowania w medycynie weterynaryjnej

Przegląd resorbowalnych materiałów kościozastępczych dostępnych do stosowania w medycynie weterynaryjnej

Ortopedyczne i stomatologiczne ubytki kostne powstałe na skutek urazu, kancerogenezy, infekcji, wrodzonych deformacji lub spowodowane procesem starzenia się wymagają w niektórych sytuacjach wdrożenia postępowania naprawczego za pomocą materiałów kościozastępczych. Wspomaganie procesu odbudowy i regeneracji kości od lat znajduje się w kręgu zainteresowań inżynierii tkankowej (1, 2). Wykorzystanie materiałów kościozastępczych umożliwia kompletne wypełnienie ubytku kostnego, co daje możliwość zapewnienia bliskiego kontaktu pomiędzy tkanką gospodarza a zastosowanym implantem. Materiały wykorzystywane w procesach zastępowania tkanki kostnej umożliwiają stworzenie naturalnego środowiska sprzyjającego komórkom wspierających proces gojenia kości, stymulowanie tego procesu i promowanie wzrostu. Dodatkowo materiały te powinny wykazywać takie cechy jak biokompatybilność, nietoksyczność oraz możliwość dostarczania leków i makrocząsteczek (3, 4).

Funkcjonalność biomateriału zależy od jego potencjału osteokondukcyjnego, czyli zdolności do zapewnienia środowiska sprzyjającemu angiogenezie, odbudowie i regeneracji tkanki kostnej. Zdolności osteogenne, prowadzące do wytwarzania kości, a także osteoindukcyjne, charakteryzujące się stymulowaniem różnicowania komórek mezenchymalnych w osteoblasty, to kolejne cechy warunkujące możliwości wykorzystania biomateriałów kościozastępczych (4). Idealny materiał kościozastępczy powinien posiadać wszystkie te cechy, jednakże koniecznym warunkiem uzasadniającym użycie danego materiału jest posiadanie przez niego co najmniej jednej z wymienionych wyżej cech.

Ze względu na pochodzenie transplantów kości możemy wyróżnić przeszczepy autologiczne, przeszczepy allogeniczne oraz ksenogeniczne. W praktyce weterynaryjnej nadal dominują autoprzeszczepy kości (4). Spośród nich, ze względu na skład, rozróżnia się przeszczepy z kości gąbczastej, korowej lub ich kombinacje (4). Choć korzystanie z powyższych transplantów wiąże się z pewnymi ogranicz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.