Ocena zewnętrznej stabilizacji hybrydowej w 68 przypadkach złamań i propozycja klasyfikacji konstrukcji hybrydowych

Ocena zewnętrznej stabilizacji hybrydowej w 68 przypadkach złamań i propozycja klasyfikacji konstrukcji hybrydowych

Stabilizacja zewnętrzna jest powszechnie stosowaną techniką stabilizacji złamań. Może być stosowana przy złamaniach otwartych i zamkniętych, w minimalnym stopniu uszkadza tkankę podczas zakładania i może być stosowana w połączeniu z innymi formami stabilizacji wewnętrznej (1). Liniowe stabilizatory zewnętrzne (LSZ) są biomechanicznie wszechstronne, konstrukcja jest łatwa w montażu i demontażu, dodatkowo są one szeroko stosowane w leczeniu złamań (2). Kołowe stabilizatory zewnętrzne (KSZ) wykazują pewne biomechaniczne korzyści w porównaniu do stabilizatorów liniowych i są stosowane w leczeniu złamań, niezgodności w długości kończyn, defektów kostnych, braku zespolenia i deformacji kątowych. Wymagają one jednak zapewnienia istotnej opieki pooperacyjnej (PO) i czasami są uciążliwe dla pacjenta, ponieważ są zazwyczaj duże i ciężkie oraz utrudniają motorykę mięśni i stawów (3, 4).

Hybrydowe, liniowo-kołowe stabilizatory zewnętrzne (HSZ) składają się z liniowej stabilizacji kostnej połączonej przegubowo z komponentami stabilizacji kołowej. Takie ramy znalazły zastosowanie w korekcji deformacji wzrostowych, a także w leczeniu złamań (5, 6), są one wszechstronne i umożliwiają różne konfiguracje w zależności od specyfiki kości i złamania. HSZ mają pewne pozytywne cechy stabilizatorów kołowych KSZ. Naprężone druty o małej średnicy umożliwiają stabilizację małych fragmentów kostnych i zapobiegają niekorzystnym dla gojenia się kości przemieszczeniom zginającym lub skrętnym. Ponadto umożliwiają one mikroruchy osiowe, które stymulują tworzenie się kostniny i przyspieszają gojenie się kości (7-9). Można również zmieniać konfigurację stabilizatorów hybrydowych HSZ, co pozwala na wprowadzanie pooperacyjnych korekt i korekcję rezydualnych deformacji kątowych (3, 5). KSZ wymagają zazwyczaj trzech lub czterech pierścieni do stabilizacji złamania, podczas gdy stabilizatory hybrydowe potrzebują mniejszej liczby pierścieni z uwagi na łączenie ich w kombinacji z elementami liniowy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.