Korekcja podniebienia miękkiego u psów i kotów metodą bezkrwawą przy użyciu lasera CO2 - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Korekcja podniebienia miękkiego u psów i kotów metodą bezkrwawą przy użyciu lasera CO2

Zabieg wykonany wyłącznie skalpelem czy nożyczkami generuje bardzo duże krwawienie w miejscu operowanym, co znacząco zmniejsza widoczność w polu operacyjnym. Taki zabieg kończony jest szyciem brzegów rany, co w przypadku bardzo małego dostępu jest trudne i generuje usztywnienie podniebienia. Wielokrotnie jako powikłanie po tym zabiegu można zaobserwować wiszącą i drażniącą nić zwisającą z podniebienia do gardła (ryc. 7). W takich okolicznościach pies/kot krztusi się, ślini i próbuje usunąć zalegające ciało obce, co zamiast poprawy, deprymuje opiekunów i wymaga natychmiastowego usunięcia drażniącego ciała obcego (kolejnego znieczulania pacjenta).

Wszystkie te techniki mają jeszcze jedną wadę – korekcja doprowadza wyłącznie do usunięcia nadmiernego płata podniebienia bez doprowadzenia go do jego naturalnej grubości (ryc. 9, s. 40). W naturalnych warunkach podniebienie kończy się bardzo cienkim brzegiem (ryc. 10, s. 40). Przy chorobowo zmienionym przerośniętym podniebieniu pogrubiały, drżący fałd mimo zabiegu pozostaje dalej gruby, generując niejednokrotnie dalsze chrapanie. Po zabiegach dotychczasowymi metodami (z użyciem skalpela, nożyczek, elektrokautera) brzeg podniebienia miękkiego jest dalej pogrubiały i często nie do końca spełnia oczekiwania zakładane przed zabiegiem. Kleszczyki Peana, wyznaczające linie cięcia, zakładane są na zgrubiałej i zmienionej turbulentnym przepływem powietrza tkance. Po takim działaniu dodatkowo na podniebieniu pojawia się reakcja obrzękowa w miejscu ucisku kleszczyków, co po raz kolejny utrudnia pozabiegowy powrót pacjenta do zdrowia.

Nowa technika z użyciem lasera CO2

Zastosowanie lasera CO2 klasy IV przy tym zabiegu otwiera nowe możliwości i nowe podejście do schorzenia (4, 5). Praca narzędziem wielkości długopisu daje duży komfort, a miękki pałąk łączący nie ogranicza w pracy. Działanie lasera opiera się na cięciu wiązką wysokoenergetycznego promieniowania podczerwonego – cienką wiązką światła lasera.

Przy zachowa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.