Choroby dysplastyczne stawu łokciowego u psa. Etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby dysplastyczne stawu łokciowego u psa. Etiopatogeneza, diagnostyka i leczenie

Staw łokciowy jest stawem złożonym typu zawiasowego. W jego budowie uczestniczą dwa stawy maziowe, tj. staw ramienno-łokciowy i staw ramienno-promieniowy (23). Z obydwoma stawami komunikuje się jeszcze, objęty wspólną torebką stawową, staw promieniowo-łokciowy bliższy, który czynnościowo jest typem stawu obrotowego.

Anatomia stawu łokciowego

Anatomia stawu łokciowego zostanie w poniższym artykule wyjaśniona na podstawie ryc. 1, przedstawiającej kości prawego stawu łokciowego.

Na ryc. 1 przedstawiono:

A. Widok od strony przyśrodkowej. B. Widok od strony doczaszkowej. C. Kości przedramienia, widok od strony doczaszkowej. H. Kość ramienną, humerus; R. Kość promieniową, radius; U. kość łokciową, ulna; a. staw ramienno-promieniowy, articulatio humeroradialis; b. staw ramienno-łokciowy, articulatio humeroulnaris; c. staw promieniowo-łokciowy bliższy, articulatio radioulnaris proximalis.

Kłykieć kości ramiennej, condylus humeri (poz. 1 na ryc. 1), obejmuje dalszy koniec kości ramiennej, z wyjątkiem nadkłykci. Kłykieć podzielony jest na dwie części stawowe, na bloczek kości ramiennej, trochlea humeri (poz. 2 na ryc. 1), który jest większą częścią przyśrodkową kłykcia, i na główkę kości ramiennej, capitulum humeri (poz. 3 na ryc. 1), która jest mniejszą częścią boczną kłykcia. Nadkłykieć przyśrodkowy, epicondylus medialis (poz. 4 na ryc. 1), jest miejscem mocowania początków mięśni zginaczy palców (powierzchownego i głowy ramiennej zginacza głębokiego), mięśni zginaczy nadgarstka (promieniowego i łokciowego), mięśnia nawrotnego obłego oraz więzadła pobocznego przyśrodkowego łokcia.

Nadkłykieć boczny, epicondylus lateralis (poz. 5 na ryc. 1), jest miejscem mocowania początków mięśni prostowników wspólnego i bocznego palców, mięśnia prostownika łokciowego nadgarstka oraz początku więzadła pobocznego bocznego łokcia, lig. collaterale cubiti laterale.

Nadkłykieć boczny w kierunku bliższym łączy się z grzebieniem nadkłykciowym bocznym, crista supraco...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.