Chirurgia dróg oddechowych Syndrom brachycefaliczny – wprowadzenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Chirurgia dróg oddechowych Syndrom brachycefaliczny – wprowadzenie

Anatomiczne i funkcjonalne zmiany w drogach oddechowych ras brachycefalicznych

Początkowo uważano, że objawy kliniczne powodowane są zwężeniem nozdrzy i wydłużeniem podniebienia miękkiego. Zgodnie z tym poglądem konsekwencją zwiększonego wysiłku wdechowego może być wynicowanie kieszonek krtaniowych, a wręcz zapadnięcie się krtani.

Natomiast niedawne badania endoskopowe, radiologiczne i za pomocą tomografii komputerowej pozwoliły stwierdzić, że rozkład niedrożności dróg oddechowych jest bardziej wieloogniskowy. Selekcja hodowlana w kierunku nadmiernej brachycefalii doprowadziła do zmian i deformacji w obrębie całych górnych dróg oddechowych. Obserwuje się zarówno przerosty występujących tam tkanek, jak i zapadanie się dróg oddechowych (Oechtering i Oechtering, 2007; Grand i Bureau, 2011). Ta wiedza otwiera nowe możliwości dla interwencji chirurgicznych.

Niedrożność wielopoziomowa

Niedrożność nosa: nozdrza, przedsionek

Nozdrza zewnętrzne ograniczone są przyśrodkowo przegrodą nosową, a bocznie – najbardziej ruchomą częścią nosa – skrzydełkiem nosa, które zawiera większość chrząstek nosowych. Na skrzydełka nosa mówi się również „fałd skrzydłowy”, co jest błędem, ponieważ fałd skrzydłowy jest rozszerzeniem małżowiny nosowej brzusznej, kończącym się w obrębie przedsionka nosa niewielkim poszerzeniem, które łączy się ze skrzydełkiem nosa (Evans, 1993). Typową i łatwo rozpoznawalną cechą psów ras brachycefalicznych jest zwężenie nozdrzy. Patrząc od zewnątrz, nozdrza zredukowane są do pionowej szczeliny. Zwężenie nozdrzy uznaje się za podstawowy anatomiczny składnik syndromu brachycefalicznego, a jego wczesna korekta zalecana jest w celu minimalizacji zaostrzenia niedrożności w innych miejscach, takich jak podniebienie miękkie i krtań (Aron i Crowe, 1985; Wykes, 1991; Tobias, 2010).

Nozdrza są zatem wypełnione w większości powiększonymi skrzydełkami, stykającymi się z fałdem skrzydłowym. U ras brachycefalicznych skrzydełka są za duże w stosunku do no...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.