Biegunka poodsadzeniowa spowodowana enterotoksyczną E. coli (ETEC) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Biegunka poodsadzeniowa spowodowana enterotoksyczną E. coli (ETEC)

Patogeneza

ETEC wywołujące biegunkę poodsadzeniową przylegają do błony śluzowej jelit i wytwarzają enterotoksyny: toksyny termostabilne (STa i STb), toksynę termolabilną (LT) oraz toksynę enteroagregacyjną termostabilną (EAST-1). Ogólnie przyjmuje się, że te toksyny powodują zmianę przepływu wody i elektrolitów w jelicie cienkim, co prowadzi do biegunki, jeżeli nadmiar wody z jelita cienkiego nie zostanie wchłonięty w jelicie grubym. STa wiąże się z receptorem w rąbku szczoteczkowym kosmków i komórkach nabłonka krypt jelitowych, zlokalizowanych głównie w dalszej części jelita czczego, powodując wydzielanie elektrolitów oraz płynu. STb wiąże się z receptorami komórek nabłonkowych jelit, co powoduje wychwyt jonów Ca2+ do komórek, powodując wydzielanie wody i elektrolitów w dwunastnicy i jelicie czczym. LT aktywuje cyklazę adenylową oraz powoduje nadmierne wydzielanie elektrolitów i wody. EAST-1 posiada mechanizm działania identyczny jak toksyny STa (Fairbrother i wsp., 2005). Nadmierne wydzielanie elektrolitów i wody prowadzi do odwodnienia, kwasicy metabolicznej oraz śmierci chorujących świń.

Konsekwencje ekonomiczne

Biegunka poodsadzeniowa jest jedną z najważniejszych z ekonomicznego punktu widzenia chorób w hodowli świń (Frydendahl, 2002) oraz częstą przyczyną poważnych zachorowań. Śmiertelność może dochodzić do 25% (Fairbrother i wsp., 2012). Kolibacilloza jest odpowiedzialna za straty ekonomiczne ze względu na upadki, ale także z powodu spowolnienia tempa wzrostu oraz kosztów leczenia. Pomiary wskaźników zootechnicznych w warunkach terenowych wykazały spadek spożycia paszy, który utrzymywał się przez kilkanaście dni po zakażeniu i w efekcie zmniejszył średnie dzienne przyrosty (ADG) (Rossi i wsp., 2012). W kilku badaniach próbowano ocenić skutki ekonomiczne choroby. W przypadkach ciężkiej biegunki poodsadzeniowej, ze śmiertelnością około 25% i wydłużeniem czasu odchowu o 14 dni, szacunkowe koszty oceniono na 314 euro na lochę, podczas gdy w łagodni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.