Nic nie przeraża weterynarza… a pacjenta? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nic nie przeraża weterynarza… a pacjenta?

Kreowanie przestrzeni przyjaznej pacjentom

Nie tylko tzw. efekt białego fartucha ma znaczenie, ale również emocje, które pacjenci odczuwają już w poczekalni. Dla wielu zwierząt czynnikiem stresogennym jest obecność innych zwierząt (w tym przedstawicieli różnych gatunków) na małej przestrzeni. Z tego powodu, dobrym rozwiązaniem jest podzielenie przestrzeni na część kocią oraz psią (np. regałem karmowym lub ruchomym parawanem) lub, jeśli warunki na to nie pozwalają, postawienie tzw. kocich szaf parkingowych, na których można ustawić transporter i przykryć go kocem lub ręcznikiem (9). Sprawia to, że nie ma konieczności bezpośredniej konfrontacji między psami i kotami, które mogą z wysokości obserwować, co się dzieje w poczekalni.

Wskazane jest, aby właściciel pacjenta lękliwego przyniósł ze sobą jego kocyk lub ręcznik, który może zostać użyty do osłonięcia transportera (9). W przypadku psów, które nie tolerują obecności innych psów, warto tak umawiać wizyty, aby ci pacjenci byli pierwsi lub ostatni w kolejce i nie musieli konfrontować się z innymi psami w poczekalni. W niektórych sytuacjach na samopoczucie psów korzystnie wpływa oczekiwanie w samochodzie lub przed kliniką (4, 10). Innym rozwiązaniem, zalecanym przez AAFP oraz ISFM ze względu na dobrostan kotów, jest umawianie w ciągu dnia najpierw wizyt kotów, a dopiero potem psów (lub wyznaczenie tzw. kocich godzin) i stosowanie feromonów w dyfuzorze, dzięki czemu poprawia się komfort pacjentów (7, 8, 9).

Feromony w sprayu można też zastosować bezpośrednio na stół do badania lub fartuchy personelu, pamiętając, aby spryskać te obszary na 10-15 minut przed wizytą pacjenta (1, 11). Jeśli w poczekalni znajduje się recepcja, jej pracownik może łagodnie i spokojnie witać nowo przybyłych pacjentów z użyciem smakołyków (jeśli nie koliduje to z celem wizyty i dietą pacjenta). Optymalnie jest też zapewnić (na tyle, ile to możliwe) ciszę, przygaszone światło i dbać o regularną likwidację zapachów (5, 8, 10). War...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.