Fobie dźwiękowe u psów – rozpowszechnienie, zapobieganie, etiologia i możliwości terapeutyczne. Cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fobie dźwiękowe u psów – rozpowszechnienie, zapobieganie, etiologia i możliwości terapeutyczne. Cz. II

Niektórzy badacze (4) stawiają hipotezę, że naelektryzowane powietrze może wywoływać bolesne wyładowania u psów, szczególnie tych z długim lub gęstym futrem. Według dr. Dodmana zwierzęta mogą mniej odczuwać elektryczność statyczną, chowając się w miejscach, którym kanalizacja zapewnia uziemienie.

Inne sposoby zobojętniania ładunków elektrycznych, takie jak wycieranie zwierząt szmatką antystatyczną do odzieży czy stosowanie mat antystatycznych, wymagają, tak jak cała hipoteza, dalszych szczegółowych badań.

W sytuacji narażenia na głośne dźwięki niektóre psy przypadają do ziemi, zamierają w bezruchu lub podejmują wielokrotne, bezowocne próby ukrycia się, chodząc od jednej kryjówki do drugiej, nie znajdując dla siebie odpowiedniego miejsca. Takim psom warto zaoferować specjalne miejsce do chowania się np. klatkę lub materiałowy transporter (ryc. 2). Należy przygotować je przynajmniej na tydzień przed spodziewanym hałaśliwym wydarzeniem.

Daje to psu czas na przyzwyczajenie się do nowego schronienia i skojarzenie go z przyjemnościami.

Opiekunowie powinni dawać tam psu smakołyki i gryzaki do żucia oraz okazywać zainteresowanie i aprobatę, kiedy znajdują tam psa. Zwierzę ma traktować to miejsce jako najbezpieczniejszy punkt w domu, nie może więc trafiać tam za karę czy być w nim karane. Przed burzą i w trakcie burzy (czy fajerwerków) pies, nawet przy dobrze przeprowadzonym treningu klatkowym, nie powinien być zamykany w klatce, bo może to dramatycznie podnieść jego poziom stresu.

Należy pozostawić drzwiczki klatki otwarte, tak, aby zwierzak mógł ją w każdej chwili opuścić. Nie należy też zmuszać zwierzęcia, aby stawiało czoła swoim lękom, blokując lub zabierając mu możliwości ukrycia się. Miejsce przeznaczone do chowania się musi być dostępne dla psa zawsze, bez względu na to, czy właściciel jest w domu, czy nie.

Możliwość i zdolność do ukrycia się przyśpieszają powrót zwierzęcia do równowagi po minięciu hałaśliwego zdarzenia, skracając czas trwa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.