Fobie dźwiękowe u psów – rozpowszechnienie, zapobieganie, etiologia i możliwości terapeutyczne. Cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fobie dźwiękowe u psów – rozpowszechnienie, zapobieganie, etiologia i możliwości terapeutyczne. Cz. I

W normalnych okolicznościach reagowanie na pojawiającą się w otoczeniu nowość lub głośny dźwięk ma u psów funkcję adaptacyjną. Hałas może zapowiadać coś niebezpiecznego dla zwierzęcia. Fizjologiczne zmiany, które towarzyszą reakcji strachu, umożliwiają osobnikowi natychmiastowe działanie w odpowiedzi na zagrożenie. Są więc potencjalnie korzystne dla przetrwania jednostki. Jeśli zwierzę odniesie sukces i uniknie zagrożenia (np. uciekając lub chowając się), pobudzenie i stan emocjonalny powracają do punktu wyjściowego i organizm osiąga równowagę.

Jednak w niektórych sytuacjach reakcja emocjonalna zwierzęcia może stać się ekstremalnie silna i pojawiać się nawet pod wpływem niskiego poziomu bodźca. Ten typ odpowiedzi „wszystko albo nic” jest nazywany fobią (1).

Fobia jest definiowana jako utrzymująca się, nadmierna i nieadaptacyjna odpowiedź lękowa na określone bodźce i sytuacje. W fobii wysoki poziom pobudzenia i niepokoju towarzyszy zwierzęciu na co dzień, zaś pod wpływem bodźca prezentuje ono bardzo intensywną reakcję emocjonalną i doświadcza dramatycznego wzrostu pobudzenia. Następstwem tego jest przedłużający się powrót do stanu wyjściowego, który może zająć godzinę lub nawet dłużej. W niektórych przypadkach zwierzęta pozostają nerwowe przez cały dzień po wydarzeniu.

Zdolność szybkiego powrotu do równowagi wzmacnia osobniczą pewność siebie w zdolności poradzenia sobie z przyszłymi wydarzeniami. Mający miejsce w fobii opóźniony powrót do stanu wyjściowego ma przeciwny skutek, podważa wyobrażenie zwierzęcia o zdolności do poradzenia sobie w obliczu niebezpieczeństwa, co ma istotne znaczenie w kontekście przedstawionego na trzecim Canine Science Forum w 2012 r. wniosku, że u psów, które częściej doświadczają niepowodzenia w radzeniu sobie ze stresem, istnieje większe ryzyko nasilenia problemowych zachowań (2).

Psy wykazujące nadmierny strach przed głośnymi dźwiękami, nie radzące sobie z tym i pozostawione bez pomocy, często rozwijają fobie i general...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.