Behawiorysta poszukiwany. Model współpracy behawiorysty zwierzęcego z lekarzem weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Behawiorysta poszukiwany. Model współpracy behawiorysty zwierzęcego z lekarzem weterynarii

Co więcej, część hodowli nastawionych na szybką i tanią produkcję szczeniąt nie dba o dostarczenie szczeniętom (dotyczy to także kociąt) odpowiednich doświadczeń w krytycznym okresie socjalizacji. Ograniczona ilość i różnorodność doświadczeń oraz właściwych, bliskich kontaktów z człowiekiem w czasie intensywnego wzrostu układu nerwowego i tworzenia się pierwszych połączeń synaptycznych skutkuje poważnymi trudnościami adaptacyjnymi w późniejszym, dorosłym życiu zwierzęcia. Także nowi właściciele szczeniaków, niemający często doświadczeń i podstawowej wiedzy na temat potrzeb i zachowania swoich zwierząt, nie potrafią zapewnić odpowiednich warunków dla ich rozwoju i przystosowania się do życia wśród ludzi, bagatelizując wychowanie lub starając się stosować niewłaściwe, często uświęcone tradycją, metody uczenia, które są przyczyną lub potęgują istniejące trudności.

Podstawowymi przyczynami, dla których obserwuje się coraz więcej przypadków zaburzeń zachowania psów i kotów, żyjących w bezpośredniej bliskości z człowiekiem, są:

selekcja, przede wszystkim ze względu na wygląd;zmiana roli psa i kłopoty adaptacyjne ras użytkowych;mody na pewne rasy i intensywne rozmnażanie;masowe hodowle i deficyt doświadczeń socjalizacyjnych;brak wiedzy opiekunów na temat zachowania się zwierząt i zaniechanie lub niewłaściwe wychowanie.

Behawiorysta

W obecnej sytuacji zrodziła się potrzeba specjalistycznej wiedzy i poradnictwa z zakresu zachowania zwierząt towarzyszących oraz pojawienie się nowej specjalności – behawiorysty. Nauka o zachowaniu zwierząt postrzegana jest współcześnie jako interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, łącząca w sobie osiągnięcia takich nauk, jak psychologia, etologia, medycyna weterynaryjna, neurofizjologia czy biologia. Każda z tych nauk wyjaśnia zachowanie z nieco innej perspektywy, posługując się innym systemem pojęć czy założeniami teoretycznymi, opisując różne poziomy regulacji zachowania (ryc. 1).

Jednak, jak się wydaje, tylko tego rodzaju c...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2611 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.