Bakteryjne zapalenie mięśnia sercowego i wsierdzia u psa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Bakteryjne zapalenie mięśnia sercowego i wsierdzia u psa – opis przypadku

Dyskusja

Bakteryjne zapalenie wsierdzia jest chorobą stosunkowo rzadko diagnozowaną u zwierząt, charakteryzującą się wysoką śmiertelnością. W celu postawienia ostatecznego rozpoznania klinicznego spełnione powinny być 2 kryteria określane w literaturze jako „główne”, w medycynie ludzkiej określane są mianem kryteriów Diuka. Jest to stwierdzenie zmian wytwórczych na zastawkach, a także dodatni wynik posiewu z krwi (3). U psów, u których z dużym prawdopodobieństwem podejrzewa się bakteryjne zapalenie wsierdzia, a w rutynowym (przezklatkowym) badaniu echokardiograficznym nie notuje się zmian na zastawkach, należy przeprowadzić badanie przezprzełykowe. Wynika to z faktu, że zmiany mniejsze niż 6 mm nie uwidaczniają się w badaniu przezklatkowym. Jeśli badanie przezprzełykowe nie jest możliwe, należy powtarzać badanie przezklatkowe kilkakrotnie, w ciągu procesu leczenia w celu ujawnienia zmian na zastawkach (3).

Jak wspomniano, bakteryjne zapalenie wsierdzia u psów dotyka w głównej mierze zastawki dwudzielnej oraz zastawki aorty. Przypadki bakteryjnego zapalenia wsierdzia dotyczące zastawki trójdzielnej oraz/lub zastawki tętnicy płucnej są niezwykle rzadkie. Także u ludzi zdecydowanie częściej diagnozuje się zmiany na zastawce dwudzielnej i aortalnej (11). U ludzi po zwalczeniu bakterii antybiotykami stosunkowo często zmiany zastawkowe okazują się tak zaawansowane, że dochodzi do zastoinowej niewydolności serca. Leczenie farmakologiczne jest wtedy mało skuteczne i jest wymagane wszczepienie sztucznej zastawki.

Doniesienia literaturowe mówią, że ryzyko wystąpienia zastoinowej niewydolności serca na skutek bakteryjnego zapalenia wsierdzia u psów jest umiarkowane i waha się między 23% a 44% (8). U psów rokowanie oraz przeżywalność zależą od lokalizacji zmian na zastawkach, a także zjadliwości zarazka. Średni czas przeżycia u psów z deformacjami zastawki aorty wynosi 3 dni, przy zmianach zastawki dwudzielnej znacznie dłużej, bo 476 dni (3). Ryzyko wystąpienia...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.