Badanie gałki ocznej w prezentacji B-mode. Prawidłowy obraz ultrasonograficzny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie gałki ocznej w prezentacji B-mode. Prawidłowy obraz ultrasonograficzny

Technika badania

Zalecane ułożenie pacjenta do badania ultrasonograficznego gałki ocznej to pozycja mostkowa lub boczna (1, 3). Doświadczenie własne autorów wskazuje, że najbardziej komfortową pozycją dla badającego i pacjenta jest ułożenie mostkowe lub w pozycji stojącej zwierzęcia. Następną kwestią jest wybór metody badania. Dwa podstawowe sposoby to metoda przezrogówkowa lub przezpowiekowa. Możliwy jest także dostęp skroniowy, pozwalający na lepsze uwidocznienie struktur położonych zagałkowo (1, 6).

Do badania przez rogówkę gałka oczna powinna zostać znieczulona miejscowo, a głowica USG przed kontaktem z okiem powinna być zdezynfekowana i przepłukana płynem fizjologicznym (1, 7).

Badanie przez zamkniętą powiekę oraz z przyłożenia głowicy w okolicy skroniowej wymaga wystrzyżenia sierści w tej okolicy. Na gałkę oczną nakładany jest jałowy żel, który powinien być wypłukany po zakończeniu badania.

Metoda ta ma mniej zalet niż przezrogówkowa, ze względu na dużą liczbę powstających artefaktów i możliwość przekłamania obrazu (1, 6, 7). Ponadto w metodzie tej można napotkać trudności związane z właściwym uwidocznieniem soczewki i przedniej komory oka (ryc. 5). Z tych względów uzasadnienie ma stosowanie nakładek dystansujących (3, 6).

Badanie ultrasonograficzne gałki ocznej powinno zostać przeprowadzone w sposób umożliwiający zobrazowanie jej płaszczyzn strzałkowych, poprzecznych i grzbietowych (1, 3, 7). Te pierwsze można otrzymać poprzez przyłożenie sondy do gałki ocznej ze znacznikiem skierowanym na godzinę 12 (przyłożenie osiowe, pionowe) i 3 (osiowe horyzontalne).

Są one szczególnie przydatne do oceny okolicy nerwu wzrokowego (3). W części pośrodkowej obrazu powinny być dobrze widoczne: rogówka, soczewka i tarcza nerwu wzrokowego, a także echa obręczy twardówkowo-siatkówkowej (3). Wiązką ultradźwiękową należy omieść całą gałkę oczną, od strony bocznej w kierunku przyśrodkowym.

W trakcie badania ultrasonograficznego oka wskazane jest ciąg...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.