Badanie endoskopowe żołądka i dwunastnicy (gastroduodenoskopia) u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie endoskopowe żołądka i dwunastnicy (gastroduodenoskopia) u psów i kotów

Przygotowanie psów i kotów do badania endoskopowego żołądka i dwunastnicy

Przygotowanie dietetyczne

Przygotowanie dietetyczne psów i kotów do gastroduodenoskopii powinno obejmować 12-24-godz. głodówkę i 3-6-godz. przerwę w podawaniu płynów. Dzięki takiemu przygotowaniu dietetycznemu możliwa jest dokładna ocena błony śluzowej całego żołądka i dwunastnicy.

Zdaniem autorów artykułu najlepszym przygotowaniem dietetycznym do gastroduodenoskopii jest 24-godz. głodówka i 6-godz. przerwa w podawaniu płynów.

Stwierdzenie w żołądku treści pokarmowej pomimo 24-godz. głodówki może świadczyć o opóźnionym opróżnianiu żołądka.

U zwierząt wymagających natychmiastowego badania, tzw. endoskopia interwencyjna (np. w przypadku zjedzenia ciała obcego), należy zrezygnować z przygotowania dietetycznego. Należy jednak liczyć się z tym, że w takiej sytuacji ocena żołądka i dwunastnicy może być utrudniona.

Znieczulenie

Badanie endoskopowe żołądka oraz dwunastnicy u psów i kotów wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Obecnie istnieje kilka schematów takiego znieczulenia. Należy podkreślić, że znieczulenie to musi charakteryzować się dwoma podstawowymi cechami:

 bezpieczeństwem dla pacjentaorazczasem trwania znieczulenia na tyle długim, żeby umożliwić endoskopiście wykonanie badania spokojnie i bez pośpiechu.

Niektórzy gastroenterolodzy zalecają, aby nie stosować w schemacie znieczulenia do gastroduodenoskopii u psów i kotów atropiny oraz opioidów. Leki te zwiększają siłę skurczu zwieracza odźwiernika, a przez to mogą utrudnić wprowadzenie endoskopu do dwunastnicy. Przed endoskopią żołądka i dwunastnicy nie należy stosować również leków prokinetycznych, takich jak: metoklopramid, cizaprid, ponieważ one również zwiększają siłę skurczu zwieracza odźwiernika.

Ułożenie

Psy i koty do badania endoskopowego żołądka i dwunastnicy powinny być ułożone na lewym boku. Takie ułożenie ułatwia wprowadzenie endoskopu do części odźwiernikowej żołądka, a następnie do d...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.