Badanie cytologiczne szpiku u psów i kotów w praktyce weterynaryjnej. Co widać pod mikroskopem? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie cytologiczne szpiku u psów i kotów w praktyce weterynaryjnej. Co widać pod mikroskopem?

Wskazania do badania szpiku

Podstawowym wskazaniem do badania szpiku u psów i kotów jest znalezienie odpowiedzi na pytania, na które nie dało odpowiedzi badanie morfologiczne krwi w połączeniu z badaniem klinicznym i innymi badaniami dodatkowymi. Zawsze, zanim zostanie podjęta decyzja o badaniu szpiku, należy ocenić rozmaz krwi obwodowej.

Najczęściej badanie szpiku wykonuje się przy stwierdzeniu we krwi obwodowej niedoboru krwinek jednej, dwóch lub trzech linii komórkowych. Każda cytopenia może sugerować dysfunkcję szpiku. Jednak w większości przypadków przyczynę spadku liczby krwinek można określić bez wykonania biopsji szpiku. Wskazaniem jest niedokrwistość nieregeneratywna, małopłytkowość i/lub leukopenia. Badanie szpiku należy rozpatrzeć, gdy występuje neutropenia bez zwiększonej liczby młodych komórek na obwodzie.

Prawidłowa regeneracja układu granulocytarnego powinna być widoczna 3-5 dni od stwierdzonego spadku neutrofili, więc w przypadku stwierdzonej neutropenii dopiero powtórne badanie wykonane po przynajmniej 7 dniach, potwierdzające brak form pałeczkowatych w rozmazie krwi, jest wskazaniem do biopsji (5). Przy małopłytkowości ocenę szpiku przeprowadza się rzadko, chociaż może ona dać istotne informacje kliniczne.

Zmniejszona liczba megakariocytów świadczy o zmniejszonej produkcji, zwiększona liczba megakariocytów świadczy o zwiększonym rozpadzie (utrata, zużycie lub rozpad immunologiczny).

Wskazaniem do oceny szpiku jest obecność we krwi obwodowej komórek o nieprawidłowej morfologii. Zmiany dysplastyczne (megaloblasty, hipersegmentacja neutrofili, płytki olbrzymie) mogą wskazywać na zespół mielo­dysplazji lub białaczkę. Przy białaczce subleukemicznej lub aleukemicznej blasty na obwodzie mogą występować pojedynczo lub może ich w ogóle nie być (2, 5, 6).

Badanie szpiku wykonuje się w przypadku stwierdzenia hiperkalcemii w surowicy. Jedną z przyczyn zwiększonego stężenia wapnia w surowicy jest proces nowotworowy, który może obejmowa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2639 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.