Babeszjoza kota – egzotyczna choroba w Polsce - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Babeszjoza kota – egzotyczna choroba w Polsce

Kontrolę pozytywną stanowiło DNA Anaplasma phagocytophilum uzyskane z ludzkiej krwi (National Reference Center for Borreliae of Max von Pettenkofer Institute of Ludwig Maximilian University Munich), natomiast kontrolę negatywną całkowite DNA krwi izolowane od zdrowego kota. Produkty PCR analizowano w 1,5-proc. żelu agarozowym z dodatkiem 1,3 μ bromku etydyny (na 100 ml) w procesie elektroforezy przez 30 min przy napięciu 100 V, w komorach elektroforetycznych. Następnie produkty PCR poddano sekwencjonowaniu. Uzyskane sekwencje opracowano i porównywano z innymi sekwencjami Babesia z NCIB GeneBank za pomocą programu komputerowego LaserGene DNA.

Wyniki badań hematologicznych i biochemicznych zebrano w tab. 1 i 2. Badaniem hematologicznym wykazano anemię oraz silnego stopnia leukopenię. Mikroskopowa ocena rozmazów krwi pozwoliła na stwierdzenie w obrębie erytrocytów owalnego kształtu tworów, układających się pojedynczo lub parami, przypominających wyglądem merozoity Babesia canis (ryc. 1). Nie stwierdzono natomiast obecności mykoplazm ani riketsji zarówno w krwinkach czerwonych, jak i w leukocytach.

Tab. 1. Wyniki badania hematologicznego kota

Tab. 2. Wyniki badania biochemicznego

Szybkimi testami immunochromatograficznymi wykluczono zakażenie kota wirusem białaczki, niedobór immunologiczny oraz zapalenie otrzewnej. Amplifikacja DNA z użyciem starterów BAB GF2 i BAB GR2 pozwoliła na uzyskanie w reakcji PCR produktu Babesia spp. o wielkości około 560 pz, nie stwierdzono natomiast obecności we krwi materiału genetycznego Ehrlicha spp. Analiza sekwencji produktu PCR i jej porównanie z sekwencjami fragmentu genu 18S RNA Babesia canis canis EU 622792 uzyskanych w badaniach własnych (13) oraz z sekwencją Babesia felis dostępną w banku genów GenBank pod nr AY 452706 wykazała podobieństwo rzędu odpowiednio 95% dla Babesia canis i 87% dla Babesia felis. Wyniki badań hematologicznych, mikroskopowych oraz molekularnych wskazywały, że w opisywanym przypadku mieliś...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.