Atopowe zapalenie skóry u kotów – aktualne informacje dotyczące diagnostyki i leczenia choroby – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Atopowe zapalenie skóry u kotów – aktualne informacje dotyczące diagnostyki i leczenia choroby – cz. I

Objawy atopii u kotów

Atopowe zapalenie skóry u kotów najczęściej rozpoznawane jest u krótkowłosych kotów europejskich. Spośród kotów rasowych AZS najpowszechniej rozpoznaje się u kotów abisyńskich, burmańskich i devon rexów (40). Nie stwierdzono występowania predylekcji związanej z płcią do rozwoju choroby. Pierwsze objawy kliniczne pojawiają się najczęściej u młodych kotów w wieku poniżej 3 lat (14). Średnia wieku, w którym pojawiają się pierwsze objawy kliniczne, wynosi 2 lata – najwięcej kotów zaczyna chorować pomiędzy 18. a 56. miesiącem życia (40). Wprawdzie większość kotów zaczyna chorować w młodym wieku, jednak dosyć powszechne są sytuacje, że choroba rozwinie się u kotów starszych. Badania epidemiologiczne publikowane w roku 2014 potwierdzają, że u 22% kotów choroba rozpoczyna się w wieku ponad 7 lat, należy więc brać pod uwagę chorobę w rozpoznaniu różnicowym również u kotów starszych.

Najważniejszym i najczęstszym objawem klinicznym związanym z AZS jest świąd (56). Objaw ten występuje u niemal wszystkich kotów. Świąd zwykle jest silny – a u 82% kotów oceniany jest nawet jako bardzo silny (40). Koty najczęściej wylizują się (62%), rzadziej drapią (58%), niekiedy występuje potrząsanie kończynami (4%). Silny świąd prowadzi do zmian poświądowych w postaci ogniskowych wyłysień, strupów, otarć, nadżerek i owrzodzeń (objawy tego typu występują u 56-64% zwierząt) (19, 40). W przypadku tego gatunku należy pamiętać o jego specyfice, często świąd nie jest obserwowany przez właściciela, gdyż kot wylizuje się i drapie w czasie jego nieobecności lub w ukryciu, u zwierzęcia będą obecne jedynie wyłysienia i przerzedzenia włosa. Potwierdzenie występowania świądu w takich przypadkach można uzyskać poprzez przeprowadzenie badania włosa, które potwierdzi jego uszkodzenie wywołane wylizywaniem – złamanie wierzchołka, uszkodzenie warstwy korowej (38).

Innymi klinicznymi objawami choroby mogą być prosówkowe zapalenia skóry (około 20%) oraz zespół eozynofilowy (bl...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.