Aspergillus spp. – saprofit czy jednak groźny patogen?  - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Aspergillus spp. – saprofit czy jednak groźny patogen? 

Objawy kliniczne u kotów

  • Przewlekła aspergiloza – kichanie, wyciek jedno- lub obustronny o charakterze surowiczym, śluzowo-ropnym lub niekiedy krwistym. Może dojść do tworzenia się ziarniaków w nozdrzach i rozmiękania kości trzewioczaszki.
  • Aspergiloza nosa i oczodołów – dochodzi do wytrzeszczu gałek ocznych, wycieku z nozdrzy, kichania, wypadnięcia trzeciej powieki. Może to prowadzić do zniekształcenia twarzy, owrzodzenia skóry w okolicy nozdrzy, a nawet uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.
  • Aspergiloza przewodu pokarmowego – jest skutkiem wtórnego zakażenia towarzyszącego chorobom wirusowym, często panleukopenii. Objawy, jakie towarzyszą tej formie choroby, to: brak apetytu, osłabienie, chudnięcie i biegunka.
  • Aspergiloza płuc – brak apetytu, gorączka, spadek masy ciała, kaszel, duszność.

Postępowanie terapeutyczne 

Postępowanie terapeutyczne w przypadku aspergilozy opiera się na indywidualnym podejściu do pacjenta i jest zależne od: układu, którego dotyczą zmiany, gatunku zwierzęcia oraz zakażeń pierwotnych.

Mimo tego, że Aspergillus jest grzybem powszechnie występującym w środowisku zewnętrznym, można z powodzeniem nazwać go groźnym patogenem. Przy spadku odporności miejscowej lub ogólnej dochodzi do rozwoju grzybicy w miejscu wniknięcia zarodników i ciężkich infekcji. Wtórne metabolity grzybów również powodują zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt oraz ludzi.

Piśmiennictwo dostępne u autorów.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.