Anomalie tętnic wieńcowych u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Anomalie tętnic wieńcowych u psów

Mostki mięśniowe tętnic wieńcowych

O mostkach mięśniowych tętnic wieńcowych mówi się, gdy fragment nasierdziowej tętnicy wieńcowej przebiega wewnątrz miokardium lub gdy pasmo mięśniowe pokrywa odcinek tętnicy (12). Występują one u około 30% psów niezależnie od płci, rasy oraz wieku zwierząt (13). Są określane jako anomalie o małym znaczeniu klinicznym – głównie z uwagi na fakt, że większość perfuzji wieńcowej przypada na czas rozkurczu, a skurcz tętnicy wieńcowej i zwężenie jej światła związane z obecnością mostka mięśniowego jest zjawiskiem występującym w skurczu.

Pozostałe anomalie tętnic wieńcowych u psów

Innego rodzaju anomalie tętnic wieńcowych raportowane są raczej jako pojedyncze przypadki kliniczne. W badaniu sekcyjnym po nagłej śmierci dwuletniego miniaturowego pudla opisano nieprawidłowe odejście LCA od pnia płucnego (14). Wada ta skutkuje niedokrwieniem miokardium na skutek lewo-prawego przecieku z krążenia wieńcowego do niskociśnieniowego krążenia płucnego.

Diagnostyka anomalii R2A

Opiera się na badaniach: echokardiograficznym, angiograficznym, tomografii komputerowej oraz rezonansem magnetycznym. Przezklatkowe badanie echokardiograficzne może jedynie nasunąć przypuszczenie współistnienia takiej wady, jednak nigdy nie powinno być traktowane jako ostateczna diagnoza (ryc. 1). W badaniu tym w projekcji naczyniowej dostrzec można szerokie, pojedyncze, prawe ujście wieńcowe z odchodzącym od niego naczyniem na wysokości zastawki tętnicy płucnej. Echokardiografia przezprzełykowa bywa bardziej pomocna, jednak nie daje tak całościowego poglądu na anatomię unaczynienia wieńcowego jak badania TK i MRI. Udowodniono, że 16-rzędowa tomografia komputerowa bez bramkowania EKG jest wystarczająca do diagnostyki wady (6). Selektywna angiografia tętnic wieńcowych (koronarografia) jest najczęściej diagnostyczna, jednak jednocześnie bardziej inwazyjna i nie informuje o przestrzennej relacji nieprawidłowych naczyń do otaczających struktur serca, co można uzyskać za pomocą obrazów tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Ektazje i tętniaki tętnic wieńcowych

W medycynie człowieka tętniak tętnicy wieńcowej jest definiowany jako 1,5-krotne poszerzenie światła tętnicy wieńcowej w stosunku do przylegających odcinków naczynia, obejmujące mniej niż 50% jego długości (12). Wady te mogą być wrodzone oraz nabyte. W jednym z opisanych przypadków tętniak lewej tętnicy wieńcowej towarzyszył podzastawkowemu zwężeniu aorty u sześciomiesięcznego owczarka niemieckiego (8). Znaczenie kliniczne tej patologii nie jest znane, nie opisano również metody leczenia tej wady u zwierząt.

Podsumowanie

Anomalie tętnic wieńcowych u psów są rzadkimi patologiami układu krążenia, jednak z pewnością wysoce niedodiagnozowanymi. Jest to spowodowane zarówno ich najczęściej niewielkim znaczeniem klinicznym, jak i skomplikowaną diagnostyką. Dobrze jest jednak posiadać podstawową wiedzę na ten temat, szczególnie mając na względzie kompleksową diagnostykę zwężenia tętnicy płucnej u ras brachycefalicznych.

Znajdź swoją kategorię

2630 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.