Aktywność biologiczna wybranych mikroelementów w skórze i ich rola w cukrzycy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Aktywność biologiczna wybranych mikroelementów w skórze i ich rola w cukrzycy

Wśród pierwiastków koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu wyróżnia się mikro- i makroelementy. Cukrzyca, podobnie jak wiele innych jednostek chorobowych, jest w pewnym stopniu związana z zaburzeniami pierwiastkowymi. Wyrównanie tych zaburzeń ułatwia leczenie dolegliwości. Cukrzycy często towarzyszą objawy dotyczące skóry i jej przydatków. Są to m.in.: świąd, stany zapalne, grzybice i zakażenia drożdżakowe. Skóra zwierząt chorych na cukrzycę cechuje się zmniejszoną odpornością na działanie czynników mechanicznych, chemicznych i zakaźnych.

Jednym z podstawowych mikroelementów jest miedź. Zapotrzebowanie na miedź u psów rosnących wynosi 0,8 mg m.c. (na każde 1000 kcal ME), u psów dorosłych – 2,9 mg/kg m.c. (sucha masa, 3,67 kcal ME/g). Podstawową rolą tego pierwiastka jest aktywny udział w procesach oksydacyjno-redukcyjnych. Miedź, obok żelaza, jest komponentą oksydazy cytochromowej łańcucha oddechowego, wchodzi w skład licznych enzymów i białek.

Ceruloplazmina zawierająca miedź odgrywa ważną rolę w metabolizmie żelaza i utwardzaniu kolagenu. Miedź wpływa na metabolizm lipidów i właściwości mielinowej osłonki włókien nerwowych. Dzięki zdolności do tworzenia połączeń z kwasami nukleinowymi może powodować trwałe zmiany ich struktury, a w następstwie zmiany ich właściwości biochemicznych i genetycznych. Przyczyną wtórnego deficytu miedzi lub jej toksyczności mogą być interakcje zachodzące między miedzią a innymi pierwiastkami. Najczęściej obserwuje się antagonizm między miedzią a cynkiem (Cu-Zn) (1).

Natomiast synergizm z żelazem (Fe) ma korzystny wpływ na przebieg różnych procesów enzymatycznych, szczególnie syntezy hemoglobiny. Na proces wchłaniania miedzi przez organizm korzystnie wpływa wapń. Brak miedzi powoduje ogólną słabość, obniżenie prawidłowego oddychania tkankowego i owrzodzenia skórne charakterystyczne dla stanów cukrzycowych. Niedobór miedzi stwierdzono też w przypadkach: anemii, ograniczenia płodności oraz w zaburzeniach układu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2639 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.