Aktualne spojrzenie na leczenie przewlekłej niewydolności nerek u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Aktualne spojrzenie na leczenie przewlekłej niewydolności nerek u kotów

Zasady terapii przewlekłej niewydolności nerek u kotów

Bez względu na stadium choroby należy starać się ustalić i leczyć przyczynę pierwotną uszkadzającą nerki (np. odmiedniczkowe zapalenie nerek czy też mechaniczne niedrożności), monitorować ciśnienie krwi, stężenie kreatyniny oraz poziom UP/C. Leki potencjalnie nefrotoksyczne powinny być stosowane z dużą ostrożnością, aby nie pogłębiać istniejącej już niewydolności nerek. Z sytuacją taką spotykamy się często u kotów geriatrycznych, kiedy oprócz PNN pojawiają się problemy z zapaleniem stawów i kości. Wówczas zasadne staje się podawanie NLPZ, np. meloksykamu. Dowiedziono, że podawany w niewielkich dawkach, tj. 0,01-0,03 mg/kg m.c., jest dobrze tolerowany przez zwierzęta w długofalowej terapii (3).

Inną chorobą mającą wpływ na przyspieszenie postępu choroby jest nadczynność tarczycy. Przeprowadzone badania dowodzą, że u kotów z hypertyroidyzmem istnieje większe ryzyko niewydolności nerek i rozwoju azotemii, co zdecydowanie skraca czas przeżycia zwierząt. W początkowym leczeniu nadczynności tarczycy należy zastosować methimazol lub carbimazol, a stężenia kreatyniny i tyroksyny muszą być oznaczane regularnie, dzięki czemu można odpowiednio zmieniać dawkowanie leków (3, 11).

U pacjentów z zaburzeniem funkcjonowania nerek pojawiają się trudności z zagęszczaniem moczu, co powoduje postępujące odwodnienie, które wymaga terapii płynami izotonicznymi (1, 2, 11). Koty muszą mieć również ciągły dostęp do świeżej wody. Zwiększenie pobierania wody, które opóźnia postęp choroby, może nastąpić poprzez stosowanie mokrej karmy lub dodatek wody do karmy suchej. Koty większość wody pobierają z mokrego pokarmu, dlatego zalecane jest podawanie im karm saszetkowych (3, 11).

Istotnym aspektem terapii jest stosowanie diety niższej zawartości bardzo dobrego białka. Karmę taką trzeba stopniowo dodawać do aktualnie spożywanej, ponieważ dieta nerkowa bywa odrzucana przez koty ze względu na zwykle niższe walory smakowe. Rozwią...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2639 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.