Adopcja – najczęstsze problemy, które można napotkać podczas przygarnięcia psa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Adopcja – najczęstsze problemy, które można napotkać podczas przygarnięcia psa

Podsumowanie

Adoptując psa, nie zawsze, znamy jego przeszłość. Nie wiemy, co przeżywał, jak wyglądały odchów w miejscu urodzenia i jego socjalizacja w pierwszych miesiącach życia, w jakim stopniu i jak szybko się zaadaptuje w nowych warunkach, jak będzie przebiegała nasza współpraca – czy wystąpią problemy, a może wszystko pójdzie bezkonfliktowo? Jedno jest pewne – podejmując decyzję o adopcji psa, musimy mieć świadomość, że trzeba będzie nad nim pracować.

Nadpobudliwość, lęk separacyjny czy nawet agresja to problemy, które mogą dotknąć każdego psa z przeszłością.

Należy mieć na uwadze, że szkolenie takiego psa i tworzenie więzi może nie pójść tak łatwo jak przebiegałoby z psem, którego mamy od szczenięctwa. Wbrew potocznej opinii adopcja bezdomnego psa nie jest równoznaczna z wystąpieniem problemów behawioralnych.

Nie wszystkie psy wymagają pracy pod okiem specjalisty z zakresu psiej psychologii czy lekarza weterynaryjnej medycyny behawioralnej, jednak podejmując decyzję o adopcji, zawsze należy brać taką ewentualność pod uwagę. Pocieszające jest to, że ze znakomitą większością przypadków można sobie poradzić pod okiem doświadczonego szkoleniowca/behawiorysty.

Oprócz terapii behawioralnej można także zastosować farmakoterapię wspomagającą ten proces zmian. Praca nad problemowym adoptowanym psem może być długa i niełatwa, jednak miłość uratowanego psa i przeświadczenie, że podarowało się żywej istocie drugie życie wynagradzają wszelkie trudy dnia codziennego.

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy