Z prądem i pod prąd tradycyjnego postrzegania kastracji - konferencja w Bydgoszczy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Z prądem i pod prąd tradycyjnego postrzegania kastracji – konferencja w Bydgoszczy

W maju odwiedziliśmy Bydgoszcz, żeby wziąć udział w Konferencji Z prądem i pod prąd tradycyjnego postrzegania kastracji. Wydarzenie organizowane przez Zespół Przychodni AURA z Bydgoszczy, zgromadziło spora grupę uczestników.

Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali prelegenci i uczestnicy konferencji, która odbyła się 20-21 maja 2023 r. w Centrum Konferencyjnym Opera Nova w Bydgoszczy. Jako czasopismo mieliśmy ogromną przyjemność objąć to wydarzenie swoim patronatem oraz uczestniczyć w wykładach, które sprowadziły temat kastracji na zupełnie nowe tory.

Wydarzenie zgromadziło grono ekspertów, lekarzy weterynarii oraz naukowców, dla których temat kastracji jest częścią codziennej pracy w gabinetach weterynaryjnych i pracowniach badawczych. Całe wydarzenie i przyjęta przez nie forma otwartej dyskusji powstała i została zrealizowana dzięki inicjatywie lekarzy oraz pracowników Przychodni weterynaryjnej Aura z Łochowa pod Bydgoszczą. Różne aspekty i podejścia do tematu pozwoliły otworzyć debatę na temat tego, w jakim punkcie znajduje się polska medycyna weterynaryjna, jeśli chodzi o kastrację i podnoszenie świadomości opiekunów, jak również samych lekarzy weterynarii na temat możliwości, jakie daje nam nowoczesne, czasem uciekające utartym schematom podejście do tego tematu. Specjaliści prezentowali najnowsze badania dotyczące wpływu kastracji na zdrowie i zachowanie zwierząt. Wskazywano też na korzyści i potencjalne zagrożenia związane z tym zabiegiem. Nie bez znaczenia pozostawała także kwestia i znaczenie edukacji opiekunów zwierząt. Ważna jest odpowiedzialna i przemyślana decyzja odnośnie do zakresu wykonania zabiegu, szczególnie w kontekście zmian behawioralnych, których opiekunowie często oczekują po wykonanym zabiegu. W trakcie panelu dyskusyjnego omawiano różne metody kastracji oraz aspekty związane z ich skutecznością, bezpieczeństwem i kwestiami etycznymi.

Dwa dni konferencji wyraźnie oddzielało od siebie spojrzenie na tematykę kastracji. Z prądem – od tradycyjnego ujęcia, znanych nam procedur, które wykonywane są w gabinetach, i pod prąd – z nowymi metodami i świeżym spojrzeniem na temat postrzegania kastracji. Swoje podejścia zaprezentowali nam: dr hab. Piotr Socha, prof. UWM (kastracja, co o niej wiemy?), lek. wet. Ilona Kaszak (kastracja pediatryczna/powikłania po zabiegach), lek. wet. Ewa Zwierzyńska (kastracja a dermatologia/endokrynologia), prof. dr hab. Marek Świtoński (kastracja okiem genetyka), dr n. wet. Jagna Kudła (kastracja a behawioryzm), lek. wet. Rafał Kraszewski (LOVE/OVE). Drugi z paneli, pod hasłami nowości i kontrowersji, pod prąd tradycji i nowych trendów poprowadzili: lek. wet. Barbara Zalewska-Pankanin (podwiązanie jajowodów – kiedy warto rozważyć zabieg?), lek. wet. Dariusz Jagódka (świadomie o kastracji pediatrycznej i młodzieńczej), dr n. wet. Kamil Kacprzak (wazektomia), dr n. wet. Robert Karczmarczyk (aspekty prawne i etyczne) oraz dr inż. Olga Lasek (kastracja a żywienie po zabiegu).

W czasie przerw uczestnicy mieli okazję na rozmowy i dalsze dyskusje, które wyszły poza mury Centrum Konferencyjnego Opera Nova i trwały jeszcze w czasie mniej formalnych wieczornych spotkań przy okazji zwiedzania Bydgoszczy.

My już nie możemy się doczekać kolejnej Konferencji. Do  zobaczenia w Bydgoszczy!

Opracowała: Monika Mańka

Zajrzyjcie do naszej fotorelacji:

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.