Zastosowanie termografii w diagnostyce ortopedycznej koni – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie termografii w diagnostyce ortopedycznej koni – opis przypadku

Termografia

Termografia jest jedną z metod diagnostycznych wykorzystywanych w medycynie oraz rehabilitacji. Pierwsze udokumentowane zastosowanie termografii w medycynie ludzkiej miało miejsce w 1956 roku jako metody przedklinicznego diagnozowania raka piersi. Natomiast w latach 80. ubiegłego wieku była ona wykorzystana po raz pierwszy w medycynie hipiatrycznej w diagnozowaniu m.in. schorzeń ortopedycznych (12).

Termografia jest metodą diagnostyczną, która rejestruje promieniowanie podczerwone emitowane z powierzchni badanego obiektu przy użyciu kamery termowizyjnej (6). Promieniowanie podczerwone obejmuje fale o długości od 0,75 μm do 1000 μm, podczas gdy emisje ludzkiego ciała mierzone do celów diagnostycznych znajdują się w przedziale długości fal od 8 μm do 12 μm (2). Kamera termowizyjna odbiera radiację elektromagnetyczną, która jest przekształcana na wartości temperatury w formie kolorowej mapy rozkładu temperatur, jaką jest termogram (5).

Termogram definiuje temperaturę powierzchni ciała, na którą wpływa szybkość przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Zmienność tych wartości jest zależna od lokalnej perfuzji tkanki (6, 11). Dodatkowo obszary o wyższym metabolizmie tkankowym mają wyższą temperaturę niż obszary o mniejszej aktywności tkankowej (7). Zwykle naczynia żylne są cieplejsze od tętnic, ponieważ odprowadzają krew z obszarów aktywnych metabolicznie (7). Aktywność mięśni leżących tuż pod skórą również wpływa na wzrost temperatury skóry (7, 12). Temperatura powierzchni dalszych obszarów kończyn koni jest symetryczna za sprawą przebiegu głównych naczyń krwionośnych. Najcieplejszy obszar znajduje się w okolicy bogatej w sploty tętniczo-żylne, takie jak: korona kopyta, piętki czy samo kopyto. Natomiast stawy są chłodniejsze w porównaniu z otaczającymi tkankami ze względu na lokalizację z dala od głównych naczyń krwionośnych (12).

Istnieje korelacja między temperaturą ciała a toczącymi się w organizmie procesami chorobowymi. Zwiększone ukrw...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.