Zarządzanie rozrodem w stadach bydła mlecznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zarządzanie rozrodem w stadach bydła mlecznego

Rozród jest jednym z podstawowych czynników wpływających na dochodowość produkcji mleka. Zaburzenia rozrodu oddziałują na wydajność mleczną, procent brakowań, terminy wycieleń, postęp hodowlany. W ciągu ostatnich 20 lat doszło do ogromnego wzrostu wydajności mlecznej związanego z postępem genetycznym. W Polsce doszło do wzrostu średniej wydajności mlecznej o około 88% w ciągu ostatnich 25 lat (1). Do wykorzystania potencjału genetycznego przyczynił się także postęp w żywieniu i zarządzaniu. Konsekwencją tych zmian jest pogorszenie parametrów rozrodu.

Doszło także do przestawienia systemu obsługi weterynaryjnej, z czysto interwencyjnego, dotyczącego pojedynczych sztuk, na obsługę polegającą na nadzorze nad rozrodem i zdrowiem stada. Ma to związek ze zwiększeniem liczebności krów w stadach przy równoczesnym spadku liczby producentów. Wiele ferm to przedsiębiorstwa prowadzone przez kompetentnych właścicieli i zarządców. Lekarz weterynarii staje się doradcą hodowcy, co związane jest z potrzebą rozszerzenia i systematycznego pogłębienia wiedzy weterynaryjnej o zagadnienia zarządzania, żywienia, chowu i profilaktyki. Wsparcie stanowią nowoczesne narzędzia informatyczne, takie jak programy komputerowe do obsługi stad, zdolne do przetwarzania danych na temat stanu rozrodu, żywienia, odsetka występowania chorób i innych. Parametry stada używane są do monitorowania stanu rozrodu i opracowywania strategii optymalizujących wydajność. Z uwagi na wieloczynnikowy charakter zaburzeń rozrodu zarządzanie powinno odnosić się do konkretnego stada.

Ekonomiczne tło zaburzeń rozrodu

Stan rozrodu wpływa na rentowność gospodarstwa na trzy zasadnicze sposoby:

wpływ na okres międzywycieleniowy (OMW),brakowania z powodu jałowości,choroby związane z rozrodem (np. endometritis, poronienia, zatrzymania płon płodowych).

Krowy w późnej laktacji produkują mniej mleka oraz mają niższy wskaźnik wykorzystania paszy (tab. 1). Za optymalny OMW przyjmuje się 365 dni, jednak wiele stad...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy