Zapalenie wymienia wywoływane przez Streptococcus uberis: trudna walka - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenie wymienia wywoływane przez Streptococcus uberis: trudna walka

Kontrola zapalenia wymienia, pomimo wieloletnich badań naukowych i poprawy skuteczności leczenia, ma dla producentów mleka wciąż duże znaczenie w kontekście potencjalnych strat ekonomicznych (4, 6). Ponadto kliniczna bądź podkliniczna reakcja zapalna powiązana z mastitis skutkuje ciężkim dyskomfortem i dotkliwym bólem, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia poziomu dobrostanu krów mlecznych (7). Poza konsekwencjami związanymi z dobrostanem bydła oraz skutkami ekonomicznymi zapalenia wymienia zakażenie to ma wpływ także na zdrowie ludzkie oraz medycynę weterynaryjną.

Z wielu badań wynika, że większość środków przeciwdrobnoustrojowych stosowanych w stadach krów mlecznych podaje się ze względu na kliniczne zapalenie wymienia i leczenie krów w zasuszeniu (17). Wydaje się, że zapalenie wymienia zajmuje pierwsze miejsce na liście przyczyn podawania środków przeciwdrobnoustrojowych w branży mleczarskiej. W Holandii łączna ilość stosowanych antybiotyków w 2016 r. wyniosła 2,1 DDDA (określona dawka dzienna przypadająca na jedno zwierzę), z czego 1,2 DDDA zastosowano w przypadku terapii DC, natomiast 0,6 DDDA – w leczeniu z użyciem tubostrzykawek. Zatem ponad 85% zastosowanych antybiotyków podano dowymieniowo. WHO podkreśla konieczność ostrożnego stosowania antybiotyków w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju oporności drobnoustrojów zarówno u ludzi, jak i u zwierząt.

Częstość występowania

W ostatnich dekadach obserwuje się zmianę tendencji w zakresie głównych patogenów wywołujących zapalenie wymienia. Pomyślne wdrożenie programów zwalczania mastitis w przypadku występowania bakterii zakaźnych oraz różnych programów obejmujących stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych w ciągu ostatnich 40 lat doprowadziło do zwiększenia znaczenia bakterii środowiskowych, w tym Strep. uberis (11, 24). W Anglii i Walii odsetek występowania Strep. uberis wzrósł z 15 do 24,5% przypadków klinicznych (24). W Nowej Zelandii obserwuje się tę samą istotną tendencję wzrostową odsetka izol...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2679 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.