Wybrane schorzenia kończyn oraz problematyka kulawizn w warunkach fermowych u loch - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane schorzenia kończyn oraz problematyka kulawizn w warunkach fermowych u loch

Wprowadzenie

Pogłowie loch w Polsce w ubiegłym roku wynosiło prawie 795 tysięcy sztuk (16). Jak wiadomo, hodowla loch stanowi podstawę produkcji trzody chlewnej. Obecnie średni okres życia lochy wynosi około trzech lat, w czasie których uzyskuje ona przeciętnie cztery mioty prosiąt (9). W optymalnych warunkach maciory powinny pozostawać na fermie do uzyskania od sześciu do dziesięciu porodów (17), ale z różnych nieplanowanych powodów większość jest usuwana zbyt wcześnie. Jedną z głównych przyczyn brakowania macior z fermy jest kulawizna, która może występować u 5-17% samic (31).

Stwierdzono, że kulawizna jest powodem poważnych problemów zdrowotnych manifestującym się u loch nieprawidłowym chodem wraz z towarzyszącym mu silnym bólem (19, 39). Z tych powodów kulawizna pogarsza dobrostan zwierząt oraz rentowność ferm trzody chlewnej. Wiadomo, że kulawizna nie jest chorobą, ale zespołem objawów chorobowych, których przyczyną są czynniki zakaźne oraz niezakaźne (1, 33). Niestety, pomimo groźnych konsekwencji dla zdrowia oraz rentowności produkcji ferm kulawizna nadal spotyka się z niedostateczną uwagą hodowców i producentów trzody chlewnej (27) i dlatego głównym celem tej pracy jest omówienie wybranych problemów kulawizny i zaburzeń motorycznych u loch.

Kulawizna loch

Kulawizna u loch może objawiać się: zróżnicowanymi zaburzeniami w ruchu i odciążaniem objętych bólem kończyn, skróceniem kroku oraz obniżoną zdolnością do udźwignięcia masy ciała lub zaleganiem (23). Właściwa przyczyna kulawizny u loch w warunkach fermowych jest bardzo trudna do zdiagnozowania (14). Należy podkreślić, że kulawiźnie towarzyszy ból, który może być brany pod uwagę jako wskaźnik oceny stopnia zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz narządu ruchu loch (18).

Znaczenie kulawizny

Kulawizna wpływa na dobrostan zwierząt z powodu ograniczonej zdolności ruchu, bólu oraz dyskomfortu (15). Wzrost kosztów oraz nakładów pracy poniesionych na leczenie kulawizny zmniejsza wydajn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.