Wpływ występowania epizoocji afrykańskiego pomoru świń (ASF) na europejską produkcję trzody chlewnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wpływ występowania epizoocji afrykańskiego pomoru świń (ASF) na europejską produkcję trzody chlewnej

Produkcja mięsa, jako bezpośredniego źródła dobrze przyswajalnych białek i aminokwasów egzogennych, stanowi jedną z najważniejszych gałęzi rolnictwa we wszystkich krajach europejskich (1). W kontekście produkcji mięsa wartość europejskiego przemysłu hodowlanego jest szacowana na około 100 mld EUR rocznie (2). Jeśli chodzi o produkcję mięsa, najbardziej dochodowymi gatunkami wykazującymi wysoki i korzystny współczynnik konwersji paszy są świnie (3). Drugą zaletą produkcji trzody chlewnej jest stosunkowo krótki okres chowu przy ograniczonych wymaganiach w kwestii warunków produkcji. Szacunkowa produkcja trzody chlewnej sięga ponad 1,3 mld świń na całym świecie (4).

Europa jest drugim co do wielkości producentem wieprzowiny z ponad 186 mln świń. Udział światowego spożycia mięsa wynosi: 40% wieprzowiny, 29% drobiu, 24% wołowiny i 7% innych gatunków zwierząt. Dlatego czynniki wpływające na produkcję, rentowność i zrównoważony rozwój mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wystarczających wyników hodowli na rynkach lokalnych i międzynarodowych. W Polsce, według danych EUROSTATU (https://ec.europa.eu/eurostat), w czerwcu 2020 r. pogłowie trzody chlewnej przekroczyło 11 mln 432 tys., wykazując wzrost o 6,0% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego (5). Wzrost pogłowia trzody nastąpił we wszystkich grupach produkcyjnych i użytkowych trzody chlewnej.

Wpływ ASF na produkcję trzody chlewnej na świecie

Obserwowane fluktuacje w liczebności pogłowia świń związane są przede wszystkim z brakiem opłacalności w produkcji, głównie ze względu na występowanie chorób zakaźnych, z których obecnie najważniejszą jest afrykański pomór świń (ASF) (3, 5). Biorąc pod uwagę wpływ ASF w innych krajach europejskich, produkcja wieprzowiny utrzymała się na stałym poziomie i wynosiła 22 847 tys. ton w 2016 r. i ponad 23 175 tys. ton w 2020 r. (6). Najbardziej zauważalny spadek produkcji wieprzowiny został zidentyfikowany w Niemczech i wyniósł 4,2% w porównaniu między rokie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.