Właściwa profilaktyka i leczenie mastitis w zasuszeniu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Właściwa profilaktyka i leczenie mastitis w zasuszeniu

Przedruk artykułu z Monografia: Noworodek a środowisko (część 14). Problemy metaboliczne krów wysokocielnych. Pod red. Stefaniak T., Rząsa A., Jawor P., Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wrocław 2019. DOI: 10.30825/1.9.2019.

Wzrastająca nieustannie wydajność mleczna krów powoduje, że problematyka mastitis nabiera coraz większego znaczenia. Z jednej strony potrzebne są nowe rozwiązania, które skuteczniej zwalczają zapalenia gruczołu mlekowego, z drugiej zaś presja konsumentów powoduje, że powinniśmy ograniczać stosowanie substancji przeciwbakteryjnych. Dążenie do ograniczenia stosowania antybiotyków będzie z roku na rok miało coraz większe znaczenie, a liczba możliwych do zastosowania antybiotyków będzie się zmniejszać w związku z trendem „One Health”, który na całym świecie ma coraz większą rzeszę zwolenników.

Według danych O’Neill i wsp. (2014) rocznie blisko 700 tys. ludzi umiera w konsekwencji infekcji wielolekoopornymi bakteriami. Jednocześnie szacuje się, że jeśli ta sytuacja się nie zmieni, to w roku 2050 liczba ta będzie stanowić 10 milionów. Mogłoby się wydawać, że nie ma możliwości znalezienia w tej sytuacji rozwiązania. Jednak okazuje się, że rozwiązanie jest już kilkanaście lat praktykowane i szereg lat doskonalone. Zapobieganie, prewencja wobec zapaleń gruczołu mlekowego, to jedyny kierunek, jaki należy przyjąć za właściwy (Blowey, 2010; Ruegg, 2012).

Zapalenia gruczołu mlekowego to przede wszystkim problem zapaleń podklinicznych wymienia, gdzie doświadczenia terenowe wskazują, że trudno uzyskać dobrą efektywność leczenia w czasie trwania laktacji (Landin, 2011). Najwłaściwszym czasem do realizacji terapii podklinicznych jest okres zasuszenia. Postępowanie zgodne z pięciopunktowym programem zapobiegania mastitis uwzględnia stosowanie antybiotykoterapii zasuszeniowej w każdym przypadku (BDCT – Blank Dry Cow Therapy) (Blowey, 2010). Takie postępowanie istotnie redukuje odsetek zapaleń podklinicznych i jednocześnie pozwala ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.