Wirusowa biegunka bydła (BVD) w terenie, czyli praktyczne podejście do opanowania problemu schorzenia w stadzie. Cz. III - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wirusowa biegunka bydła (BVD) w terenie, czyli praktyczne podejście do opanowania problemu schorzenia w stadzie. Cz. III

W dwóch pierwszych częściach tego cyklu przedstawiliśmy aspekty finansowe zakażeń BVDV w stadach bydła oraz znaczenie usuwania ze stad zwierząt trwale zakażonych w celu uzyskania kontroli nad tymi zakażeniami. W drugiej części przedstawiliśmy „stopniowy” wariant wyszukiwania sztuk PI, teraz przedstawimy wariant znacznie szybszy.

II Program „szybki”

Program „szybki” należy zastosować w stadzie, w którym stwierdzono krążenie wirusa BVD (BVDV) lub gdy potrzebna jest jak najszybsza znajomość statusu zdrowotnego wszystkich zwierząt. Całe stado bada się jednorazowo na obecność antygenu, a płody cielnych krów i jałówek dopiero po urodzeniu. Wymaga to większej ilości badań i oznacza większy wydatek na początku, ale daje bardziej obszerny, pełniejszy obraz stada w krótkim czasie. Pozwala zatem uniknąć zawczasu obecności przez dłuższy czas zwierząt trwale zakażonych, krążenia wirusa, zakażeń i związanych z nimi strat ekonomicznych.

Badanie krów

Krowy w laktacji należy najpierw zbadać poprzez badanie próbki mleka ze zbiornika metodą RT-PCR (1-3). Próbkę mleka można badać ze zbiornika, do którego dojonych jest nie więcej niż 200-300 krów, choć są publikacje mówiące o tysiącu krów. Wszystko zależy nie tyle od czułości metody, ile od wykrywalności, jaką chcemy sobie zapewnić.

Na całym świecie toczy się dyskusja, jaką liczbę próbek można pulować. Najbardziej przekonywująca wydaje się odpowiedź jednego z praktyków wykonujących badania we Francji – to wszystko zależy od tego, jakie ryzyko niewykrycia zwierzęcia PI lekarz i hodowca są w stanie zaakceptować. We Francji takie ryzyko zostało określone przez Organizację Zrzeszającą Hodowców na pominięcie 1 sztuki PI/5000 zwierząt trwale zakażonych i dlatego przyjęto pulowanie 10 sztuk chrząstek z ucha i 20 próbek surowicy.

W Belgii zaakceptowano wyższe ryzyko i dopuszcza się pulowanie 25 wycinków z ucha, a w Niemczech 50. Jeśli chodzi o badania mleka zbiornikowego, sytuacja jest podobna. Przy ryzyku pominięcia 1 ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.