Ważne czynniki zakaźne układu oddechowego bydła - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ważne czynniki zakaźne układu oddechowego bydła

W układzie oddechowym bydła ochronną rolę pełni śluz produkowany przez nabłonek rzęskowy wyściełający drogi oddechowe, a jego ruchy oczyszczają drogi oddechowe z zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Jednak kiedy nabłonek ten w drogach oddechowych ulegnie uszkodzeniu w przebiegu infekcji wirusowej oraz dodatkowo zadziałają czynniki stresowe, układ immunologiczny może ulec osłabieniu, supresji i może dojść do rozwoju chorób płuc. Głównymi przyczynami wystąpienia schorzeń układu oddechowego są: zmniejszona odporność zwierząt, łączenie zwierząt pochodzących z odmiennych środowisk, stres, nieprawidłowa wentylacja pomieszczeń, przeciągi, a także duża wilgotność powietrza. Wtedy wirusy i bakterie warunkowo chorobotwórcze zaczynają kolonizować dolne drogi oddechowe i namnażać się w nich w sposób niekontrolowany, prowadząc ostatecznie do wystąpienia stanów zapalnych i rozwoju klinicznych postaci zapaleń płuc.

Wirusy zaangażowane w choroby układu oddechowego u bydła

Spośród pierwotnych czynników zakaźnych biorących udział w rozwoju chorób płuc należy wymienić w pierwszej kolejności syncytialny wirus układu oddechowego bydła (ang. bovine respiratory syncytial virus, BRSV) należący do rodziny Paramyxoviridae, który na całym świecie odpowiedzialny jest za występowanie syndromu oddechowego bydła u młodych cieląt i opasów, jak również u bydła dorosłego. W sprzyjających warunkach, przy bardzo zjadliwych szczepach tego patogenu, wywołuje on wysoki wzrost c. w. c. (nawet powyżej 41°C), a czasami w ciągu pierwszych 24-48 godzin od wniknięcia do stada może zachorować większość zwierząt, wykazując objawy typowego śródmiąższowego zapalenia płuc z ogniskami rozedmy.

W wyniku tej infekcji często dochodzi do nagłych zejść śmiertelnych (1). Eksperymentalne zakażenia wirusem BRSV wykazały, że może on samodzielnie wywołać kliniczne objawy choroby górnych odcinków układu oddechowego oraz zapalenia płuc u bydła (4, 7). Wirus ten często prowadzi do rozwoju wtórnych zakażeń bakteryjnyc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.