Praktyczne aspekty diagnostyki laboratoryjnej chorób świń

Praktyczne aspekty diagnostyki laboratoryjnej chorób świń

Diagnostyka laboratoryjna jest niezwykle ważnym i przydatnym w praktyce narzędziem w zwalczaniu chorób zwierząt, w tym chorób świń. Niestety z wielu powodów lekarze weterynarii w znacznej swojej części nie doceniają znaczenia i przydatności badań laboratoryjnych w rozpoznawaniu przyczyn zachorowań oraz opracowywaniu strategii ich zwalczania. Zarówno w odniesieniu do chorób niezakaźnych, jak i zakaźnych weterynaryjna diagnostyka laboratoryjna jest podstawą ich skutecznego zwalczania. Należy podkreślić, że ma ona znaczenie nie tylko w ograniczaniu strat w produkcji zwierzęcej, w tym trzody chlewnej, ale też ze względu na identyfikowanie w wymienionym rezerwuarze drobnoustrojów zoonotycznych, co jest istotne w zapobieganiu występowaniu chorób odzwierzęcych człowieka.

Obserwowany, szczególnie w okresie ostatnich 30 lat, ogromny postęp w obszarach: biochemii, bakteriologii, wirusologii, immunologii, biologii molekularnej i genetyki doprowadził do ogromnego postępu w zakresie sprawności metod diagnostycznych (swoistość, czułość) oraz szybkości ich wykonania i kosztochłonności. Aktualnie dysponujemy niezwykle zróżnicowanymi metodami rozpoznawczymi przeznaczonymi do wykrywania patogenów bakteryjnych, wirusowych czy pasożytniczych (tab. 1 i 2, s. 21).

Tab. 1. Wykrywanie patogenów, ich antygenów lub swoistych przeciwciał

Tab. 2. Wykrywanie kwasu nukleinowego czynnika patogennego

Wydaje się, że jedną z przyczyn ograniczonego – w naszym kraju – zainteresowania części lekarzy weterynarii praktyków diagnostyką laboratoryjną jest brak stałego dialogu między specjalistami z laboratoriów a praktykami. W wielu przypadkach między innymi z tego powodu część praktyków zniechęciła się do korzystania z diagnostyki laboratoryjnej.

Ważnymi czynnikami w omawianym zakresie są także ograniczony zakres usług oferowanych przez niektóre laboratoria, a z drugiej strony – niepełna wiedza praktyków w zakresie możliwości laboratoriów oraz trudności w interpretacji wyników badań. ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy