Kokcydioza prosiąt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kokcydioza prosiąt

Dysfunkcje ze strony przewodu pokarmowego u prosiąt stanowią istotny problem ekonomiczny każdego gospodarstwa (6, 17, 21). Ich pojawianie się jest konsekwencją niepożądanych interakcji pomiędzy aktualnym stanem immunologicznym zwierząt, ilością oraz presją zakaźną obecnych w środowisku czynników infekcyjnych oraz obowiązującymi w obiekcie procedurami technologicznymi. Zarówno prawidłowa diagnoza, jak i proponowane działania profilaktyczne stanowią niemałe wyzwanie ze względu na różnorodność przyczyn, skutkujących opisywanym zaburzeniem. W wywiadzie należy prześledzić możliwe czynniki infekcyjne, szczególnie czas pojawienia się biegunki (ryc. 1, s. 20), nie zapominając jednocześnie, że rozwój choroby może być konsekwencją wcześniejszej presji ze strony czynników nieinfekcyjnych.

Bezpośrednio obserwowanym skutkiem biegunek u prosiąt jest zwiększenie wskaźnika zachorowalności, jak i śmiertelności, wzrost ten może wynosić od 5-10% do nawet 70-80% w skrajnych przypadkach (15). Zwiększeniu ulegają tzw. koszty weterynaryjne związane zarówno z bezpośrednią obsługą zwierząt, jak i zakupem leków. W ocenie sytuacji należy też uwzględnić straty pośrednie związane z pogorszeniem wykorzystania paszy oraz wydłużeniem czasu trwania tuczu. Właściciel zwierząt w swoim bilansie odnotowuje spadek zysków.

Trudności w przygotowaniu najlepszej strategii postępowania wiążą się z tym, że zwykle zajmujemy się tylko jednym, dominującym czynnikiem, bagatelizując często znaczenie innych, współistniejących. W niniejszym artykule chcemy przedstawić problemy związane z występowaniem kokcydiozy u prosiąt.

W tab. 1, s. 20 zamieszczono wykaz najważniejszych pierwotniaków występujących u świń i wywołujących zaburzenia zdrowotne. W wielu stadach przy niewielkiej inwazji problem ten w ogóle nie jest dostrzegany, nie mówiąc już o monitoringu i dokumentacji. Występowanie biegunek na tle pasożytniczym najczęściej związane jest z inwazją Isospora suis oraz znacznie rzadziej Eimeria spp. W ta...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy