Syncytialny wirus oddechowy bydła (BRSV) – znaczenie w syndromie BRD - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Syncytialny wirus oddechowy bydła (BRSV) – znaczenie w syndromie BRD

Bovine Respiratory Syncytial Virus (BRSV) jest jednym z najważniejszych wirusów powodującym Zespół Oddechowy Bydła (BRD). Poza BRSV inne patogeny mogące powodować BRD to: BVD, IBR, PI3, Corona virus, Mannheimia haemolytica, Pasteurella multocida, Histophilus somni i Mycoplasma bovis.

Syndrom BRD to złożona jednostka chorobowa, na którą mają wpływ interakcje między czynnikami zakaźnymi, środowiskiem, żywieniem i stresem.

W dalszym ciągu etiologia tej jednostki chorobowej nie została do końca poznana ze względu na fakt, że BRSV w warunkach in vitro nie wykazuje właściwości cytopatatycznych. Sugeruje to, że reakcja organizmu gospodarza na wirus odgrywa podstawową rolę w patologii BRSV. Ustalono również, że działanie immunosupresyjne, m.in. BVD w połączeniu z BRSV, przyczynia się do powstawania BRD.

Sam BRSV również sprzyja występowaniu wtórnych infekcji bakteryjnych.

Wirus regularnie wywołuje masowe zapalenia płuc w okresie zimowym, przyczynia się do 60% przypaków zapalenia płuc u cieląt ras mlecznych i do 70% u cieląt opasowych. W Wielkiej Brytanii seroprewalencja wynosi 30-70% u bydła, a ponad 70% cieląt opasowych miało kontakt z wirusem BRS przed ukończeniem 9. miesiąca życia. W Holandii z kolei 35% cieląt ras mlecznych ulegało ekspozycji pomiędzy 5. a 11. miesiącem życia.

Objawy kliniczne obserwuje się głównie u zwierząt poniżej 1. roku życia, jednak wprowadzenie wirusa do stada naiwnego może powodować silne objawy chorobowe we wszystkich grupach wiekowych.

BRSV atakuje i replikuje w powierzchownych warstwach nabłonka rzęskowego układu oddechowego i pneumocytach typu II. Powoduje to uszkodzenie integralności błony śluzowej, osłabienie mechanizmu oczyszczania i pozwala bakteriom wnikać w głębsze warstwy tkanki. Czasami uszkodzenie może być tak silne, że powietrze wydostaje się ze światła dróg oddechowych do tkanki śródmiąższowej. Powoduje to powstawanie pęcherzy i rozedmę tkanek. W ostrych przypadkach może doprowadzić do powstania odmy tkan...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.