Stop mastitom! Diagnostyka kluczem do sukcesu w walce z mastitis - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stop mastitom! Diagnostyka kluczem do sukcesu w walce z mastitis

Dobrodziejstwo biologii molekularnej

Metodą dająca informację odnośnie stada jest badanie łańcuchowej reakcji polimerazy (polymerase chain reaction, PCR). Pierwsze komercyjne testy pojawiły się w 2008 roku. W porównaniu do tradycyjnych metod bakteriologicznych, jest to metoda szybsza i dużo bardziej czuła. Wyniki są przedstawiane w postaci wartości cyklu granicznego (Ct), im jest ona mniejsza, tym większa zawartość materiału genetycznego w próbce i tym większa szansa na właściwe rozpoznanie. Ograniczenia tej metody to czas od badania do otrzymania wyniku oraz cena, dlatego obecnie zaleca się tę metodę do badania mleka tankowego. Wyjątkiem jest mastitis na tle Mycpolasma bovis. Warto wiedzieć, że dodatkowo badanie to umożliwia wykrycie patogenu nawet w sytuacji wdrożenia leczenia antybiotykowego przed pobraniem próbki. Niestety wciąż nie jest to metoda szeroko wykorzystywana przez lekarzy, a szkoda, z ogromną dokładnością możemy dzięki niej poznać sytuację epidemiologiczną w stadzie.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć…

Presja opinii publicznej oraz nowe prawo wymagają od nas, lekarzy weterynarii, ograniczenia zużycia antybiotyków i ich bardziej racjonalnego stosowania oraz zmniejszania presji bakterii środowiskowych i eradykacji bakterii zakaźnych. Z całą pewnością można stwierdzić, że nieodłącznym elementem tego procesu jest odpowiednio dobrana diagnostyka.

Badanie PCR mleka zbiorczego wydaje się idealną metodą, aby dowiedzieć się, jakie patogeny mamy w stadzie, jest to szczególnie przydatne do diagnostyki patogenów zakaźnych. Jeśli znajdują się w mleku tankowym, to znaczy, że pochodzą z zakażonego gruczołu mlekowego chorych krów. Badanie PCR pomaga nam w doborze odpowiednich metod prewencji oraz w kontrolowaniu ich skuteczności.

Natomiast szybkie testy diagnostyczne wykonywane u poszczególnych krów pozwalają nam zdecydować, czy rzeczywiście należy zastosować leczenie (łagodne formy colimastitis wymagają podania jedynie NLPZ, które mają ograniczyć st...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.