Rozszerzenie i przemieszczenie jelita ślepego u krowy rasy HF (dilatatio et dislocatio caeci) – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rozszerzenie i przemieszczenie jelita ślepego u krowy rasy HF (dilatatio et dislocatio caeci) – opis przypadku

Nadmierne wypełnienie jelita ślepego gazami lub treścią pokarmową prowadzi do jego rozszerzenia, czyli znacznego, patologicznego wzrostu objętości. W następstwie rozszerzenia jelita ślepego może dochodzić do dalszych komplikacji związanych z jego położeniem. Najprostszą jest jego przemieszczenie, w wyniku którego wierzchołek jelita ślepego wsuwa się do jamy miednicznej. Przy rozszerzeniu i przemieszczeniu jelita ślepego (dilatatio et dislocatio caeci) u dorosłego bydła, obok silnego wypełnienia jelita ślepego, stwierdza się także znaczne wypełnienie początkowej pętli okrężnicy (ansa proximalis coli) (5, 6).

W przypadku tak przemieszczonego jelita może dochodzić do jego skrętu wzdłuż osi długiej (torsio caeci). Przemieszczenie do jamy miednicznej, a także przemieszczenie ze skrętem powinno być wyczuwalne w badaniu rektalnym. Jelito ślepe może się przemieszczać także w inny sposób, a mianowicie zwracając się wierzchołkiem w kierunku dogłowowym (retroflexio caeci). Zwrot dogłowowy może przebiegać dobrzusznie (retroflexio caeci ventralis) lub dogrzbietowo (retroflexio caeci dorsalis) w stosunku do osi długiej jelita ślepego.

Przemieszczenie dogłowowe może być też połączone ze skrętem. Wiele wariantów przemieszczenia jelita ślepego połączonego ze skrętem opisali: Pfänder (1996) i Amrein (1999) Braun i. in. (2012). Jakkolwiek w retrospektywnych publikacjach z klinik uniwersyteckich (3) opisywanych jest kilkadziesiąt, a nawet kilkaset przypadków rozszerzenia i przemieszczenia jelita ślepego u krów, to w praktyce terenowej są to przypadki nader rzadkie bądź rzadko diagnozowane. W niniejszym artykule przedstawiono przypadek dogłowowego przemieszczenia jelita ślepego u bydła, połączonego z licznymi zrostami na granicy między jelitem ślepym a okrężnicą.

Opis anatomiczno-topograficzny jelita ślepego u bydła

Jelito ślepe (intestinum cecum s. caecum) jest częścią jelita grubego (intestinum crassum). U bydła jest ono walcowatym tworem o długości 50-70 cm. Ścian...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy