Przepuklina pępkowa – możliwości rozwiązania problemu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przepuklina pępkowa – możliwości rozwiązania problemu

Przepukliny należą do stosunkowo często pojawiających się na fermach trzody chlewnej patologii o podłożu anatomicznym. Dzielimy je na trzy grupy: przepukliny pachwinowe, mosznowe (których leczenie chirurgiczne zostało opisane przez autorów: Spyrkę i Rząsę, 2016) oraz pępkowe. Dwie pierwsze grupy należą do wad wrodzonych, natomiast przepukliny pępkowe mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Czynnikiem wyzwalającym powstanie tego „defektu” może być nadmierne naciągnięcie sznura pępowinowego w trakcie trwania porodu bądź krótko po jego zakończeniu (ryc. 1 i 2) lub rozwój infekcji pępka wskutek braku lub niedostatecznej dezynfekcji kikuta pępka lub kojca porodowego.

Pojawianie się przepuklin zawsze wiąże się z obniżeniem wydajności produkcji wskutek obniżenia tempa wzrostu i zwiększenia wykorzystania paszy (FCR – Feed Convertion Ratio) z jednej strony, a z drugiej – zwiększenia podatności na zachorowania, jak i odsetka śmiertelności. Tuczniki z takimi defektami są niechętnie skupowane ze względu na możliwość obniżenia wartości rzeźnej tuszy w trakcie uboju. Z reguły muszą też być oddzielnie ubijane, co powoduje dodatkowe nakłady pieniężne. Problem może stanowić sam transport takich osobników w większej grupie, gdyż często dochodzi do mechanicznego uszkodzenia worka przepuklinowego przez inne zwierzęta. Stąd skuteczne i w miarę szybkie przeciwdziałanie pojawianiu się bądź rozwijaniu tych defektów jest ważnym zagadnieniem w praktyce terenowej. Interesująca i warta rozpropagowania wydaje się opisana poniżej niechirurgiczna metoda usuwania tej wady.

Przepuklina pępkowa uwidacznia się jako uwypuklenie powłok brzusznych w okolicy pępkowej, do którego mogą wędrować pętle jelit z jamy brzusznej. Sznur pępowinowy łączący płód z łożyskiem ulega zerwaniu w trakcie porodu lub zaraz po porodzie i następuje zamknięcie pierścienia pępowinowego. Jeśli nie dojdzie do tego zamknięcia lub jest ono niepełne, rozwija się przepuklina. Pojawianie się tej wady może mieć podłoże ge...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2618 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.